Психологія

Сором’язлива дитина: 10 способів допомогти їй стати впевненішою

Маленькі діти іноді ніяково почуваються навіть у безпечній, на думку батьків, обстановці. Чому виникає така поведінка, як допомогти сором’язливій дитині та навчити її спілкуватися з оточуючими? Ми склали 10 рекомендацій турботливим мамам.

 

Ці поради психологів знадобляться, якщо твій малюк теж обирає:

  • сидіти поруч із тобою, уникаючи гучних ігор з дітьми на майданчику;
  • із побоюванням зустрічати незнайомих, які приходять до вас у гості;
  • залишатися в тіні активніших старших братів і сестер.

 

Помічай успіхи

Причиною сором’язливої поведінки дитини часто стає невдоволення батьків, яке вони проявляють, якщо малюк не справляється з освоєнням певної навички. Тому намагайся не показувати своє розчарування, якщо малюк вчиться ходити, малювати, читати повільніше, ніж його однолітки. Краще підтримай його у бажанні освоювати новий світ!

 

Показовий приклад

У віці 2-3 років малюк може просто не знати, як поводитися в різних ситуаціях, і саме тому свідомо їх уникати. Що робити, якщо дитина соромиться? Візьми її за руку, підведи до пісочниці, покажи, як будувати замки і мінятися іграшками. Сором’язливим дітям у незнайомій обстановці потрібна присутність поруч близької людини. А поступово ти зможеш збільшити дистанцію.

 

Давай свободу

Директивна поведінка батьків, зайвий контроль і надмірна дисципліна в ранньому дитинстві, коли дитині не дають право голосу, теж впливає на нерішучу поведінку в майбутньому. Заохочуй самостійність, давай можливість вибирати: що надіти, чим займатися, куди йти на прогулянку. Такі маленькі кроки допомагають формувати впевненість у собі.

 

Готуй дитину заздалегідь

Якщо повинні прийти гості або майстер із ремонту, а дитина соромиться, обговори з нею ситуацію:

  • розкажи про привід для зустрічі, свої відчуття;
  • по можливості – покажи фото людей, яких чекаєш, і розкажи малюкові кілька історій про них;
  • м’яко нагадай, як привітатися і попрощатися;
  • запропонуй вибрати, як розважати і пригощати гостей;
  • залучи до прибирання тощо.

Створюй ситуації для спілкування з дітьми

Спробуй кілька варіантів обстановки і компанії, щоб сором’язлива дитина могла вибрати людей, із якими їй легко почати спілкування. Найчастіше вдома діти відчувають себе впевненіше, тому знайомство можна почати з ігор у дитячій, а продовжити на шкільному стадіоні. Добре, якщо в житті дитини буде кілька колективів, у кожному із яких вона зможе проявити себе.

 

Приділи увагу фізичному розвитку

Американський соціальний психолог Філіп Зімбардо у книзі «Сором’язлива дитина» зазначає, що «впевненість у власному тілі, розвинена фізична витривалість і спритність допомагають дитині відчувати себе комфортно і легше заводити дружбу з однолітками».

 

Розповідай історії

Що робити, якщо дитина соромиться в незнайомій обстановці? Перетвори її на героя у придуманій історії. Щовечора перед сном фантазуйте разом, вирушаючи в чарівний світ, де твій син або дочка будуть долати труднощі, йти назустріч пригодам, знайомитися з цікавими персонажами. Завдяки цьому казковому зануренню малюк навчиться бути в центрі уваги, діяти впевнено і активно.

 

Пропонуй турботу про молодших

Психологи університету Міннесоти дійшли висновку, що гра з дітьми молодшого віку дозволяє боязкій старшій дитині проявити й усвідомити свої лідерські якості. Так що це ще один цікавий варіант, що робити, якщо дитина соромиться.

 

Уникай ярликів

Не варто обговорювати поведінку дитини з оточуючими, особливо педагогами, виставляючи боязкість недоліком. Адже завдання батьків — завжди бути на боці свого малюка: на вулиці, в дитячому садку і школі.

 

Звертай увагу на дрібниці

Чим старшою стає дитина, тим більше нюансів у її поведінці. Молодші школярі можуть комплексувати через зовнішній вигляд, замикатися в собі через те, що не змогли вирішити задачу біля дошки. Що робити, якщо дитина соромиться? Іноді необхідно кілька разів поспостерігати за поведінкою і її змінами, переговорити, щоб зрозуміти причину і допомогти впоратися із цим завданням.

 

Автор – Тетяна Блінова

Джерело – tvoymalysh.com.ua

Фото – depositphotos.com