Корисності

Аналіз сімейного права країн членів Європейського Союзу. Республіка Ірландія.

Юридичний термін «батьківська відповідальність» – в Ірландії називається «опіка» – відноситься до володіння всіма правами та обов’язками, пов’язаними з дитиною, які були надані законом, судом або на підставі юридичної угоди. Власник батьківської відповідальності володіє правом опіки та доступу (контакту) серед інших, що стосуються добробуту дитини.

Батьки, які перебувають у шлюбі, несуть спільну батьківську відповідальність за свою дитину.

Якщо батьки ще не одружені, мати є загальним власником батьківської відповідальності, а рідний батько може бути призначений опікуном за згодою між батьками або за рішенням суду.

Якщо батьки нездатні або не бажають виконувати батьківські обов’язки, на їх місце буде призначена інша особа. Виконавча служба охорони здоров’я через свою дивізійну та сімейну службу TUSLA може звернутися до районного суду з проханням надати догляд, необхідний для дітей до вісімнадцяти років. У виняткових обставинах суд може призначити опікуна для виконання функцій батьківської відповідальності, якщо батьки не бажають або не можуть цього зробити. Опікун може бути призначений після смерті одного із батьків, обраний на підставі заповіту або призначений судом. У разі відсутності таких варіантів, виконавча служба охорони здоров’я через свою дивізійну та сімейну службу TUSLA може звернутися до районного суду з проханням надати допомогу дітям віком до 18 років, якщо батьки дитини померли або не здатні доглядати дитину.

Якщо батьки дитини розлучилися або проживають окремо, домовленості про опікунство та контакт можуть бути вирішені за згодою батьків. Якщо домовленість не може бути досягнута, батьки можуть звернутись до суду, де суддя приймає рішення про опіку та контакт. Батьки є опікунами дитини, на це не впливає ні розлучення, ні проживання батьків у шлюбі окремо, Опікунство одного із батьків, що не перебуває у шлюбі, у виняткових випадках загрози добробуту дитини може бути припинено рішенням суду.

Батьки, які укладають угоду про батьківську відповідальність (розподіл батьківськіх обовязків) , зобов’язані пред’явити її суду та отримати рішення, щоб зробити угоду юридично обов’язковою. Суд повинен переконатися, що права дитини адекватно захищені будь-якою угодою та може відмовитися від приймання угоди, якщо не переконаний, що один або обидва батьки виконують свої обов’язки щодо дитини.

Угода між батьками не може припинити статус опіки будь-якого з батьків.

Особи можуть звертатися до досудових методів вирішення конфліктів, таких як посередництво, консультування, медіація.

Суддя може розв’язувати такі питання, що стосуються добробуту дитини, включаючи, але не обмежуючись, питаннями опікунства, опіки та контакту.

Той із батьків, який має виключну опіку над дитиною, має можливість розв’язувати всі повсякденні питання. Батьки, які не мають права на виключну опіку, мають право на консультації з усіх питань добробуту дитини, включаючи, але не обмежуючись, місцем, де дитина повинна буде отримувати освіту та місцем проживання дитини.

Спільна опіка дається батькам за відсутності глибокої ворожнечі між сторонами та дає їм змогу взаємно приймати рішення, що стосуються істотного добробуту дитини та її повсякденного життя. Це не означає, що кожен із батьків має право на рівний час з дитиною; скоріше, це гарантує, що батьки мають відповідні обов’язки та зобов’язання перед дитиною.

Зазвичай сторони, які бажають подати заяву про розподіл батьківської відповідальністі, роблять це перед районним судом; однак, для певних заяв, допоміжних для судових проваджень, необхідно звернутись до окружного чи Вищого суду. Вищий суд має виключну юрисдикцію в питаннях, пов’язаних з викраденням дітей.

Можна оскаржити рішення суду першої інстанції, тобто суд, де розпочато провадження; однак, зазвичай, неможливо оскаржити рішення будь-якого апеляційного суду.

Яке право застосовує суд у справі про батьківську відповідальність, якщо дитина або сторони не проживають у цій державі-члені або мають різну національність.

Закон «Про захист дітей» (Гаазька конвенція) 2000 року надає юридичну силу Гаазькій конвенції 1996 року про юрисдикцію, чинне право, визнання, правозастосування та співробітництво з питань батьківської відповідальності та заходи щодо захисту дітей, що застосовується в цій сфері, Регламент Ради (ЄС) № 2201/2003 щодо юрисдикції та визнання та виконання судових рішень у шлюбних справах та справах батьківської відповідальності (Брюссель II bis) також застосовується у цій сфері.

 

Джерело – Дитина МАЄ ПРАВО