Діти

Гаджети для дітей: договір між батьками і дитиною

Одна з гарячих тем для батьків: гаджети для дітей. Чи є плюси, які вони, однозначно є купа мінусів для здоров’я. Як врахувати всі і зберегти нормальні відносини з дитиною, дозволяючи їй все-таки використовувати сучасні технології у своєму житті.

Я не хочу піднімати тему плюсів і мінусів. Кожна мама вибере саме те, що їй близько зараз і ніхто її не переконає. В гуглі є купа статей.

У двох словах, звичайно є негативний вплив на фізичне здоров’я: зір, постава, ризик ожиріння, порушення циркуляції крові і перенапруження м’язів через тривале сидіння і т.п.

І на психологічне здоров’я теж впливає використання гаджетів дітьми: може виникати затримка розвитку психіки, інтелектуального розвитку, мови, виникати залежність від гаджета, з’являтися нервозність, зате відсутні почуття реальності, агресія та ін.

Ну і на соціальне звичайно, коли реальний світ замінюється на віртуальний, дитина втрачає інтерес до живого спілкування, мало буває на вулиці, конфліктує з батьками на грунті гаджетів.

Це все в мінусах. Але погодьтеся, що наші діти прийшли в цей світ вже коли вдома є по 1-2-3 ноутбука, у батьків мінімум по одному смартфону, плюс планшети та інші полегшуючих нам життя приладів. У них немає іншої картинки перед очима, тільки ця. Я за те, щоб з дітками розмовляти, коли це вже можливо, пояснювати їм, чому вони не користуються гаджетами. Не давати дітям гаджети просто так, щоб собі звільнити руки (так, це складніше і потрібно запариться, чим зайняти дитину).

Моїм дітям 5,5 і 8,5 років. У нас немає телевізора. Діти дивляться свої 40-60 хвилин мультика в день з перервами. І користуються тільки планшетом, щоб слухати аудіоказки. Це наш договір на зараз. Але я розумію і бачу інтерес старшого в різних програмах. І шукаю, як можна їх буде захопити не просто стрелялками або іграми, а корисною діяльністю, яка зможе принести свої плоди і стати в нагоді їм в дорослому житті.

Так, з літа я планую скачати програму оператора ПК, і давати їм щодня займатися з нею (помітила інтерес, коли писала статтю, а син здивувався, як швидко я набираю текст). Розумію, що можна давати на вивчення фотошопа, знімати і монтувати відео, користуватися гугл-картами. І це все краще запланувати і впровадити РАЗОМ з дитиною. А ось як лімітувати час, ламала собі голову, поки не потрапила на лекцію Олени Четверикової «Гаджет для дитини: друг чи ворог?». Саме там вона розповіла покроковий план підписання договору використання гаджета дитиною.

Отже, що вам потрібно зробити:

 1. Запропонувати дитині гаджет в користування (ініціатива виходить від батька, а не від дитини).
 2. Запитати у дитини, скільки часу йому потрібно на використання (тут варіанти від години до доби можуть бути)
 3. Обговоріть щоденний режим дитини та оцініть з ним адекватність необхідного часу на використання гаджета.
 4. Обговоріть зони, де гаджет використовувати не можна (кухня, ванна кімната, спальня, школа і т.п.) і коли не можна використовувати (наприклад, перед сном).
 5. Обговоріть умови, на яких дитина може брати гаджет (наприклад, тільки після того як зроблені всі уроки, робота по дому, приготування на завтра і т.п. Тобто «в першу чергу потрібно зробити …, а потім гаджет»).
 6. Обговоріть контент (наприклад, дитина не може дивитися або грати в щось, де буде кров, насильство, вбивства, бійки, стрілянина …). Нехай дитина пропонує і аргументує. Слухайте її і йдіть на компроміс.
 7. Форс мажор.
 8. Штрафні санкції (можуть вводитися як з боку дитини, так і батьків, головне – обов’язково їх виконувати при настанні обумовлених випадків).
 9. Гарантії ( «я тобі довіряю, мені буде вкрай неприємно, якщо ти порушиш цей договір»).
 10. ПІДПИСИ

Як ви самі розумієте, умови даного договору повинні бути прозорими, логічними і зрозумілими. Дуже важливо, щоб вони були здійсненні! Даний договір повинен враховувати інтереси обох сторін, і складання договору також спільним процесом, а не нав’язуванням інтересів сторони мами і тата.

Ну і не забувайте, що відносини дитини і гаджета повинні бути «здоровими»:

 1. Показуйте особистий приклад вмілого використання і відпочинку від гаджетів.
 2. Не замінюйте гаджетом спілкування з дитиною.
 3. Використовуйте гаджети як складову частину всебічного розвитку дитини.
 4. Навчайте, що гаджет, не іграшка, а інструмент для самореалізації.
 5. Встановлюйте чіткі і прозорі правила в сім’ї.

Стаття написана за матеріалами лекції Олени Четверикова в рамках виступу на форумі «Мудрий батько – Щаслива дитина» в Харкові 22/04/2018.

 

Автор – Олена Попова, консультант, автор книг, організатор заходів для мам

Джерело – alenapopova.info