Діти

Слухняні діти. Нестандартний погляд.

Часто я чую: “Як класно тобі, у тебе такі слухняні діти. На голові не ходять, самі себе займають, ласкаві, спокійні, один одного захищають, разом грають, дружать “.

Але все не так просто. Є й інша сторона медалі – це ті ж примхи, западання в страждання і меланхолія. І тоді ті ж самі люди говорять: “М-да, не повезло. Ледь що – діти здаються, тихо плачуть і шукають захисту “.

І тут же фоном відчувається їхня гордість за своїх шилопопіків і якусь ледь вловиму перевагу. Мабуть, обумовлену тією кількістю нервів, яка була знищена їхніми чадами. А страждання, вони як відомо, роблять нас більш значущими в наших же очах.

Якщо почитати те, що пишуть сучасні мами, то складається враження, що відсотків 80 дітей – гіперактивні і складно керовані. Або це мені так трапляється?

При цьому негласно звучить – в сучасному світі інакше не вижити. Такі діти зможуть за себе постояти і їм буде набагато легше, ніж спокійним і слухняним.

А якщо додати факти про те, що колишні двієчники і хулігани, змогли домогтися багато чого в житті. А відмінники і сумирні – пасуть задніх на жебрацькій зарплаті.

Тут є де розгулятися внутрішньому конфлікту. Відразу хочеться бігти і щось з цим робити. Але що?

Я адже сама з таких тихих і слухняних. Батьки говорили – ангел у плоті. Раніше такі діти були предметом гордості батьків. Це не важливо, що тепер з таким набором якостей нелегко доводиться. Адже вони цього не знали. Нас готували зовсім до іншого життя.

І ось я бачу, що як би не старалася, відсотків на 50 мої методи впливу на дітей повторюють схеми 30-річної давності. Наступність поколінь ніхто не відміняв. Батьківський досвід вбирається в нас буквально з молоком.

Але не буває безвихідних ситуацій, як відомо.

А якщо спробувати озирнутися і подивитися, – чому ж мене так це турбує?

 

Хвилинка самокопання

Виходить, що я саме слухняності і старанності приписую доленосне значення в моєму житті. Аналізую причини своїх так званих невдач і перше, що спливає – дитинство. Пам’ять упускає все різноманіття мого характеру, і я схематично бачу себе тихою, спокійною, слухняною відмінницею. Але ж все було не зовсім так.

Наш мозок дуже любить ярлики. Йому так легше працювати, і з ярликами він менше витрачає енергії. За цим схематичним чином в моїй голові прихована дівчисько з великою внутрішньою глибиною, умінням щиро дружити, бути глибоко емпатічною особистістю, з чіткою власною думкою, яке не завжди слухали, але яке завжди було присутнє. Ця дівчина з хитринкою, яка любить поїздити на своїх братях і завжди виходить сухою з води. Вона багато посміхається, і дуже любить читати.

Я виявилася неправа

Коли я стала мамою, всі мої недоліки по роботі з собою стали дуже опуклими. Я стала дуже турбуватися про те, щоб дітей минули мої невдачі.

Мою увагу вибірково виокремлює всі подібності дітей з моїм дитячим чином і бачить нібито близьку катастрофу. При ближчому розгляді виявляється, що відмінностей між мною і дітьми дуже багато. І не такі вже вони тихі й слухняні.

  • Старша чітко знає чого вона хоче, на відміну від мене.
  • А молодший – всі питання вирішує чарівною посмішкою і поцілунками, на відміну від мене. А ще хитрістю, яка моя, але я чарівним чином про неї забула.

Пам’ять в моменти моєї стурбованості підкидає образ мене маленької дуже умовний, позбавляючи його всієї гами якостей і тих слідів значущих подій, які вплинули на формування особистості. Завдання пам’яті знайти відповідність моєї тривозі, і вона, природно, її знаходить.

Тому, будь-яка зацикленість у вихованні – це ворота до роботи над собою. Насправді, за моїми страхами криються ті звинувачення, які я висуваю своїм батькам на підсвідомому рівні. І природно, я всіма силами не хочу бути схожою на них. Тому що в моїй голові – це причина моїх бід. Але на самій-то справі це все не так.

Масла у вогонь підливає те, що ця тема спокійних-слухняних дітей дуже часто мусується на ресурсах, пов’язаних з вихованням.

Що кажуть про слухняних

Будьте обережні!

Зручні діти. Батьки – егоїсти. Діти не вміють мріяти. Ініціатива відсутня. Навколо небезпека, від якої вони не зможуть себе захистити. Слухняні діти стануть жертвами маніпуляцій, легко піддаються навіюванню і керовані, їм світить тільки наймана праця.

І тут як пазли сходяться: мої звинувачення, моє бачення власних невдач + таке потужне підтвердження. І на тобі, маєш! – сокиру в голові на тему слухняних і спокійних дітей готова.

Той самий нестандартний погляд

Є різниця між слухняними дітьми і тими, хто вміє чути.

Воля у перших пригнічена, у других – є повага до думки іншого, але своє теж не засувається, разом шукаємо компроміс.

Перші – зручні, другі – цікаві.

У першому випадку послух є наслідком батьківського монологу і авторитарного стилю виховання, у другому – результатом діалогу, компромісу і демократичного стилю виховання.

Діти, які вміють чути, можуть домовлятися.

Нещодавно переконалася, що у моїх дітей швидше другий випадок, ніж перший.

Коли я в пориві емоцій накричала на Єгора, Маша підійшла і спокійним тоном сказала: «Мамо, не треба так робити. Давай я спробую з ним домовитися».

І домовилася.

Знімаю шляпу.

Не завжди це звичайно так відбувається. Іноді вони самі не можуть один з одним домовитися. Але це тому що емоційно залучені. А тоді Маша спостерігала з боку, їй було легше помітити неправильну тактику.

Але сам факт – дитина чує і прислухається.

Тому, я раз і назавжди закриваю для себе тему «Слухняні діти». І наступного разу, коли подібна думка з’явиться у мене в голові, я нагадаю собі, що це мої особисті питання, і дітей вони взагалі ніяк не стосуються.

Ці питання тому мене так і турбують, через те, що всередині не дочіщено.

Як завжди, починаємо з себе. І навіть не з коригування виховних методів, а з ставлення до своїх невдач і промахів.

Всім приємних відкриттів!

 

Автор – психолог Тетяна Коваленко

Джерело – popyatam.com