Корисності

Один вдома: які вміння і навички знадобляться дитині для безпеки

Джерело – Shutterstock

З якого віку можна залишати дитину вдома одну? Деякі впевнені, що і в 4 роки малюк може побути півгодинки сам, а хтось і дев’ятирічку боїться залишити на кілька хвилин. Давайте розбиратися: які знання, вміння і навички знадобляться дитині, щоб залишатися вдома в безпеці, і що ще потрібно враховувати, приймаючи рішення залишити малюка ненадовго одного.

 

У США в різних штатах закони про залишення дитини вдома відрізняються. У Вашингтоні, наприклад, не можна залишати дітей одних до 10 років, в Канзасі – до 6, в Кентуккі – до 9, а в Іллінойсі – до 14 років! У деяких штатах немає закону, що регулює вік, коли дитину можна залишити одну, але соціальні служби рекомендують не залишати без нагляду дітей молодше 12-13 років.

У більшості провінцій Канади батькам не рекомендується залишати на самоті в будинку дитину до 10 років. А для дітей старше цього віку існують спеціальні курси, як поводитися, залишаючись наодинці з молодшим братиком чи сестричкою без батьків. Ці тренінги із задоволенням відвідують старші – там цікаво! Батьки-французи несуть відповідальність за те, що чадо до 15 років знаходиться в абсолютній безпеці.

До речі, і в Україні, якщо з дитиною у віці до 14 років що-небудь трапиться під час перебування за місцем проживання, така подія буде вважатися результатом недбалості батьків і порушенням закону, а не просто нещасним випадком. Як бачите, фахівці називають різні вікові межі. Але готовність дитини до самостійного перебування вдома визначається не тільки за цим критерієм. Давайте розберемося, які ще фактори потрібно врахувати, приймаючи рішення залишити малюка одного «на господарстві».

 

ЩО ПОТРІБНО ВМІТИ ДИТИНІ, ​​ЯКА ЗАЛИШАЄТЬСЯ ОДНА ДОМА

 • Користуватися телефоном
 • Повідомляти близьким про те, як справи
 • Звертатися за допомогою до сусідів, в екстрені служби
 • Назвати свою домашню адресу
 • Перекривати воду і відключати електрику
 • Готувати собі простий перекус

 

ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ

Дитина не боїться залишатися одна. Це важливо. Особливо для дітей-дошкільнят, у яких дуже добре розвинена фантазія. Будь який шерех може їх налякати. Особливо вразливі діти можуть просто завмерти на місці, боячись, наприклад, навіть сходити в туалет, в очікуванні рятівного приходу батьків. Крім того, догляд тата з мамою може бути сприйнятий малюком як зрада, якщо малюк просив, щоб ви його все-таки не залишали. Погодьтеся, нічого складного в наш час найняти няню, ніж потім розбиратися з наслідками психологічної травми. Звичайно, не завжди все так драматично, але всі діти різні.

Вона не схильна до небезпечних витівок. Якщо ви бачите, що ваша дитина – непосида і жадає експериментів з усім, що попадеться під руку, то вам варто бути подвійно уважніше до того, щоб убезпечити домашній простір перед відходом. Однак є безліч спокійних і на вигляд обережних дітей, у яких в найнесподіваніший момент цікавість бере верх. Результат? Ви виявляєте тихоню де-небудь на підвіконні у відчиненого вікна. Тому встановіть замки на вікна, закріпіть всі важкі предмети меблів, які можуть впасти на дитину, приберіть сірники, запальнички, гострі предмети, побутову хімію з поля зору малюка – це мінімальний список того, про що потрібно подбати.

Здатна зібратися в стресових ситуаціях. Хтось починає агресивно стукати в двері, якщо раптом загорілася сковорода… Уявіть відразу, що зробить ваш дитина? Сховається за диван або буде діяти так, як ви її навчили?

 

НАВИЧКИ ТА ВМІННЯ

Виходьте з того, що вам необхідно попередити основні небезпеки. Потрібно навчити дитину діяти в будь-якій ситуації, розуміти логіку розвитку подій і ні в якому разі не втрачати самовладання.

Побутовий травматизм або нещасні випадки. Ви вже прибрали практично все, чим можна обпектися або порізатися, отруїтися … Добре, якщо дитина буде знати, чому ви так зробили, і не буде намагатися дістатися до цих предметів. Намалюйте разом з малюком план-схему вашої квартири, обведіть червоним кольором ті зони, які можуть бути небезпечні. Міркуйте разом: чому краще не лізти туди самостійно, навіть якщо раптом малюк захоче зробити вам який-небудь приємний сюрприз. Встановіть правило: під час вашої відсутності розважаємося тільки іграшками.

Якщо дитина достатньо доросла і залишається на тривалий час одна, то навчіть її готувати собі прості перекуси. Безпечніше віддати перевагу використанню мультиварки і мікрохвильової печі замість газової плити. Можна залишити їжу в термосі.

Екстрені ситуації. Іноді в будинку або квартирі відбуваються неприємні сюрпризи, які можуть призвести до небезпечних наслідків: зірвало кран, заіскрив шнур … Саме тому і мами, і діти повинні знати, як перекрити воду і відключити електрику. Добре, якщо у вас є сусіди, до яких дитина за попередньою домовленістю може звернутися за допомогою. Це не виключає вміння дзвонити в екстрені служби.

На жаль, діти і в 8-9 років часто плутають номери швидкої допомоги, поліції, пожежної служби. А адже це відмінна тема для гри в рятувальників! Потренуйтеся вдома, навчіть дитину дзвонити і повідомляти про те, що трапилося, вивчіть домашню адресу. У малюка завжди повинна бути можливість покинути житло при необхідності. Багато батьків побоюються цього і закривають дітей, що призводить до непоправних наслідків.

Злочинці і грабіжники. «Не відкривай нікому двері!» – правило, яке, знають, мабуть, усі діти, але у грабіжники є багато вивертів, щоб перехитрити дитину, якщо вона вступить з ними в розмову. Тому важлива домовленість для вас і малюка звучить так: «Я відкрию двері своїми ключами. Якщо хтось дзвонить у двері – Не зближайся. Якщо хтось продовжує наполегливо дзвонити, стукати в двері або колупається в замку – відразу телефонуй мамі». При цьому близькі або дитина можуть звернутися в поліцію і до сусідів (їм можна зателефонувати або покликати на допомогу з балкона). Також добре, якщо у малюка є брелок-сигналізація або хоча б свисток, які можуть відлякати непроханого гостя. Варіант домовленості для дітей доросліших – дитина питає, хто прийшов, і відповідає, що зараз повідомить про візит батькам, не згадуючи, чи є вони вдома. Далі потрібно відразу повідомити дорослих і діяти узгоджено, виходячи з ситуації.

До 7-8 років у дітей тільки формується здатність контролювати емоції, передбачити наслідки, тому не розраховуйте, що всі правила і повчання, навіть вивчені напам’ять, син або дочка застосують в потрібний момент. По можливості все-таки найміть няню, просить про допомогу родичів або сусідів, візьміть дитину з собою.

 

ХИТРОЩІ ГРАБІЖНИКІВ

 • Тут кошеня, можна він побуде в тебе, поки ми не знайдемо господарів?
 • Мені погано, винеси води!
 • Твоя мама стоїть внизу, вона просить, щоб ти вийшов і допоміг їй донести до квартири сумку.
 • Це сусіди знизу, ви нас затопили! Відкрий, я подивлюся крани!
 • Це поліція, відкрий, а то я посаджу в тюрму твого тата!
 • Ти виграв приз як сама слухнянай дитина в нашому районі!
 • Я принесла мамі гроші, які мала їй повернути …

 

Автор – Анна Носач, тренер, консультант з дитячої безпеки в LifeSchool.

Школа дитячої безпеки Анни Носач

Джерело – moirebenok.ua