Корисності

Дитина погано їсть. Що робити і хто винен?

Дитина погано їсть: чому це відбувається з вами і що можна з цим зробити?

Напевно, немає більшого горя для батьків абсолютно здорової дитини, чим поганий апетит. Дитина – малоїжка розстроює усіх: бабуся старалася, мама винаходила, папа заробляв. А вона.. не їсть!

Звідки взагалі береться ця проблема, чому їх так складно нагодувати? Батьки божеволіють, виходять з себе, кричать і танцюють по усій квартирі, щоб негідник з’їв хочаб ложечку. Чи повинне годування бути таким стомливим, і як взагалі природа могла створити живу істоту, яка відмовляється їсти?

Ну, давайте подумаємо логічно. А потім я запропоную декілька питань, щоб ви послідовно попрацювали з цією темою.

 

Чому у дітей різний апетит?

Вибірковість в їжі – це не завжди тільки набута навичка, але і природжений рефлекс. Разом з ходінням, гримасничанням, розпізнаванням емоцій інших гоминидів (тобто, і людей), у дитини є так само рефлекс їсти. Причому, їсти те, що їй вже знайомо, те, що їла мама, будучи вагітною або в період годування. Їсти те, що із задоволенням їдять навколишні дорослі, а потім і однолітки, і відкидати те, що ці великі люди таємно ненавидять, але приховують (бо користь же).

Виходить, що чим краще ви живитеся самі, тим простіше дитину привчити до того ж. Усе інше вона відкидатиме. Так само, як не можна її обдурити з палінням або таємно скандалити, щоб дитина не дізналася (марно, все просіче!) – її не можна обдурити, що ви насолоджуєтеся тим, що не любите.

Одного разу побачила у дівчинки в садку цукор. Батьки пояснили: вдома ховаємо солодке, а вона у нас ласун, так от, вирішили цукор давати, щоб вдома не шукала.

А самі-то хто? Ласуни. І справа тут не в генетиці, а в харчовій поведінці. Ховаючи солодощі, ви робите з них скарби, за якими дитина у буквальному розумінні полюватиме.

У мене всього одна дитина, і ви можете заперечити, мовляв, а ми ось із задоволенням їмо брокколі, а ось дитина ніяк, значить, марно це усе! І це теж може бути правдою. Адже перед вами справжня людина, хоч і маленька.

 

Дитина погано їсть. Варіант перший

Іноді у дитини є вагомі причини погано їсти, наприклад, проблеми з кишечником. Дисбактеріоз заподіює дискомфорт, і малюк може відмовитися від конкретного продукту, який погано засвоює, або взагалі від їжі.

На його апетит можуть впливати так само особливості нервової системи. Якщо ви знаєте, що є неврологічні проблеми – наберіться терпіння і копайте в цій області, щоб поліпшити ситуацію.

 

Як розв’язати проблему

Умовляннями, як ви розумієте, у разі медичних проблем, нічого не вирішити. Виявити їх складно, але можна: постежте за дитиною, визначте, які продукти доставляють дискомфорт.

У разі вірусних інфекцій, хвороб, сильних стресів не треба примушувати їсти!

Лікувати дисбактеріоз не треба – шукайте причину його появи. Цілком імовірно, що з її усуненням до дитини повернеться здоровий апетит.

Алергічні реакції, харчові непереносимості, – ваше завдання збалансувати раціон так, щоб зберегти малюкові здоров’я. Нехай їсть менше, але якісніше, решту можна пробувати компенсувати вітамінними комплексами.

 

Дитина погано їсть. Варіант другий

Це варіант, коли батьки вважають, що дитина нічого не їсть, а насправді, вона їсть досить калорій. Так, можуть бути проблеми з корисними речовинами, критично важливими для розвитку, – йодом, білком, омега-3 кислотами і так далі. Але калорії свої вона набирає!

Як це відбувається? Дуже просто! Батьки говорять: ну ось нічого не їсть же! Ну нічого!

А при перевірці харчового щоденника виявляється, що уранці проскочило два печива, склянка какао, потім шматок шоколадки, хліб з олією, карамелька і сирок з варенням. А ще – яблуко і банан.

Це що, “нічого”?! Це дуже багато вуглеводів і калорій. “Нічого” тут можна сказати про овочі і білок.

Проте, ці перекушування батьки не рахують за їжу. Це ж так, перекуси, не основне. Але куди ж можна вмістити основне, коли парою ложок варення і хлібом з маслом набирається калорійність основної їжі? Дитина просто вже не хоче їсти!

 

Як розв’язати проблему

Поступово знижувати кількість цукру. Не пів-шоколадки, а третина. Потім – 1/5 частина, і так далі. Морозиво не щодня, а пару раз на тиждень, а потім взагалі залишити тільки для свят.

Змістити усі перекуси до часу після основної їди. Поїв – можеш з’їсти невеликий шматочок шоколадки або 1/2 печиво.

Чим менше цукру і жиру отримує дитина, тим більше корисних морквин, капусти, рибок вона з’їсть! Чудес не буває: якщо ви годуєте цукром і жиром, дитина недоотримує найважливіших для її розвитку речовин.

Я погоджуся, що зробити це буває дуже складно: діти дуже не люблять обмежень. Буде крик, будуть капризи, спроби маніпулювати і вимолювати. Але якщо вирішилися – тримаєтеся. Не бійтеся дати чаду прогуляти зайву годинку без їжі. Візьміть їжу з собою, якщо дитина відмовилася від їжі – нехай поїсть прямо на прогулянці або відразу після неї.

Дуже важливо об’єднатися усім родичам і триматися, не даючи солодких і жирних перекушувань. І до бабусь це теж відноситься – ніякій солодкій жирній “жалості” за спиною у батьків.

 

Дитина погано їсть. Варіант третій

Найстрашніший варіант, якщо чесно. Але я часто з ним стикаюся.

Мене ніколи не примушували їсти в дитинстві. Умовляли – так, танцювали – так, але не примушували! Я могла залишити недоїдене на тарілці без зауважень, могла залитися їжею, грати нею, розсипати і їсти руками, доїдати по сто разів. Тому зараз у мене немає проблем з їжею.

Є зворотна ситуація: батьки вважають, що дитина погано їсть, забуваючи, що її потреби менше, ніж у дорослих. Дитина відмовляється, не хоче, але в неї запихають. Ось знайомі до болю фрази:

 • Ти не встанеш, поки не доїси
 • Якщо ти не доїси, суп буде у тебе на голові
 • Поки не доїси, ніяких ігор
 • Ти у мене сидітимеш тут, поки не доїси

І так далі.

Дорогі батьки (особливо, ті хто із зайвою вагою), що надає вам право думати, що ви краще відчуваєте організм дитини, ніж вона сама?

 

Як розв’язати проблему

Думаю, ви зрозуміли мій натяк – це не дитина погано їсть, а ви занадто добре їсте. По-перше, треба відстати від неї і запитати себе: вона точно голодує? Чи: вона дійсно така худа, або мені просто страшно? Може, я просто звик – адже мене годували так, і я дію за інерцією?

Будь ласка, не орієнтуйтеся на ті норми, які дають педіатри. Я глибоко поважаю лікарів, але система мене відштовхує своєю уніфікованістю. Вона не враховує різні типи статури, різний темперамент, спосіб життя, різну якість їжі в сім’ї. Неможливо натягнути усі ці норми на усі сім’ї. Довіряйте своїй дитині!

З самого народження вона і тільки вона знає, скільки їй треба їсти.

Один приклад: в сім’ї двійнята, хлопчики. Один на сніданок з’їдає тарілку каші (пристойну порцію). Другий – ложку пюре. Важать однаково, розвинені і здорові обидва!

Діти так само мають право на свої смаки, переваги, свій обмін речовин. Наше завдання – лише пропонувати і рекламувати їжу.

 

Дитина погано їсть. Варіант четвертий

Насправді, сюди я б віднесла цілу чергу різних чинників, які впливають на апетит дитини.

Пропоную чеклист. Пройдіться по ньому і дайте відповідь на усі питання. Де знайдете проблеми – починайте працювати, але повторюся, що у більшості випадків, коли є проблеми з дітьми, працювати над собою треба саме дорослим.

Чеклист буде актуальний для будь-якого віку. Звичайно, грудничків не враховуємо, але дещо згодиться в практиці з ними (у вас велика фора, молоді матусі, вперед!).

 

Чеклист: Чому ваша дитина погано їсть

 1. Чи їсте ви самі те ж саме, в тому ж вигляді, що пропонуєте дитині?
 2. Чи залучаєте ви дитину до готування?
 3. Чи бачить дитина продукти в початковому виді, перед змішуванням?
 4. Чи робите ви зауваження малоїжці або комусь в його присутності?
 5. Чи розповідаєте ви знайомим, які проблеми у дитини з їжею в її присутності?
 6. Чи зручно дитині сидіти? Чи зручні прилади і тарілка?
 7. Чи даєте ви їжу багаторазово, в різних видах? (наприклад, м’ясо: у відвареному, тушкованому вигляді, в котлетах і так далі)
 8. Чи чисто у вас за столом?
 9. Чи є у дитини гарний посуд? (якщо дитині важливо їсти як ви, чи даєте ви їй їсти з дорослого посуду?)
 10. Те, що ви даєте дитині, виглядає привабливо?
 11. Чи дивитеся ви телевізор/гаджети перед або під час їжі?
 12. Чи дозволяєте ви дитині їсти руками, якщо їй набридло/втомилася їсти приладами?
 13. Чи їсть хтось поряд з дитиною з апетитом?
 14. Наскільки у вас позитивна обстановка за столом і перед застіллям?
 15. Чи їдять члени сім’ї разом, наприклад, за сніданком або вечерею – в позитивній і розслабленій обстановці?

Розумію батьків, які можуть заперечити: ой, та пробували ми усе це, поки запотиличник не даси – не їсть. Це найжахливіше, що можна робити відносно харчових звичок маленької людини.

Більшість моїх клієнтів, які мучаться від зайвої ваги, залежності від їжі, проблем з травленням – в дитинстві отримували такі зауваження і запотиличники. А зараз продовжують їх отримувати від батьків відносно вже своїх дітей.

Діяти терпляче, і головне – здолати свій батьківський страх голоду, успадкований нами ще з ВОВ, це дуже складно.

Діти шалено консервативні  – хтось більше, хтось менше; це усього лише рефлекс-атавізм, який дозволив діточкам вижити, не отруївшись незнайомою їжею. Але в цілому, є період жорсткого консерватизму з 2-х до 9 років, коли максимум, що ви можете зробити – показувати свій приклад і без кінця пропонувати. Рано чи пізно малюк візьме новий продукт і проявить апетит, якщо ви дасте йому це зробити.

 

Автор – Велнес коуч Лена Філатова