Психологія

Потреба бути “хорошим”

Дитина хоче бути хорошою. Бути хорошим, це так само існувати, бути, жити, як ніби “я є”, “я потрібен”. Це внутрішня потреба на якій будується мотивація. Коли дитині складно, і вона робить помилки, і якщо часто робить, вона чує на свою адресу оцінну думку, ярлик, який повісили дорослі – “ти ледар”, “тобі не можна довіряти”, “нічого з тебе не вийде”, “ти завжди … “(Список ярликів можна продовжувати). І в цей момент дитина перестає вірити в себе, сумнівається в своїй “хорошості”, починає дивитися на себе через призму ярликів дорослих. І найстрашніше і небезпечніше – перестає вірити в себе. І звідси частіше ростуть коріння негативної поведінки. Прагнення бути “поганим” – це зворотний бік бажання бути хорошим. Тільки дитина розчарована в собі, втрачена і вона не знає як це бути хорошою. Деякі діти ніколи не зможуть відповідати бажанням своїх батьків, тому що їх стандарти безнадійно високі і “поганість” посилюється.

 

 • Кожен день помічайте в дитині хороше. Говоріть їй про це.
 • Вірте в неї навіть коли опускаються руки.
 • Перегляньте свої очікування (ваші високі очікування – відкидають дитину, і вона нехтує собою).
 • Не соромте дитину, а допоможіть їй, навчіть її жити і приймати себе.
 • Якщо вам здається, що ваша дитина “погана”, необхідно поміняти відносини, а не саму дитину.
 • Будьте терплячі до помилок дитини, приймайте помилки як цінний досвід, з прийняттям обговорюйте.
 • Не робіть дитину винною, щоб зробити її кращою. Часте звинувачення підсилює “поганість” дитини.
 • Не поспішайте з покараннями, вони підсилюють “нехорошесті”, обговорюйте причинно – наслідкові зв’язки і природні наслідки її вчинку. Покарання часто батьки вибирають імпульсивно, посилаючись на свою логіку, яка більше зрозуміла батьками і часто не зрозуміла дитині. Важливо! Дитина повинна розуміти ЧОМУ це не можна, а не робити через страх покарання. Покарання не формує усвідомленість. Формування емпатії дитини за допомогою емпатії самих батьків по відношенню до дитини, підтримка і допомога – посилять внутрішню потребу дитини в “гарності” і потреба в покаранні піде.
 • Розмовляйте з дитиною не тільки про уроки, а про її емоції, переживання, уникаючи оцінок.
 • Намагайтеся бути другом для дитини не втрачаючи батьківського авторитету.
 • Просіть пробачення у своєї дитини, і вона буде довіряти вам більше (дотримуйтесь свого прощення).
 • Не ігноруйте потреби дитини (у близькості, в безпеці, у визнанні).
 • Перестаньте кричати. Крик – це прояв батьківського безсилля. У крику – немає поваги до дитини. Часто принижена дитина – схильна до негативної поведінки. Потреба в “гарності” порушена.

 

Чим слабкіше стають наші відносини з дитиною – тим сильніше посилюється негативна поведінка. Дитина шукає заміну негативним ставленням. Однолітки, алкоголь, куріння, наркотики, комп’ютерні ігри – це анастезія від “поганості” дитини, заміна відносин, пошук і прийняття себе в нездоровому середовищі однолітків, де є подібні до нього.

 

Важливо пам’ятати, що найцінніше – це відносини з дитиною! Якщо у вас будуть довірчі відносини, дитина буде чути вас, так як вона буде почувати себе “цінною” для вас і їй легше буде слідувати вашим інструкціям.

 

Нехай ваші відносини з дитиною будуть живими і справжніми!

 

Автор – Наталія Простун, дитячий і сімейний психолог