Психологія

Токсичні фрази, які варто уникати батькам (частина 1)

Займи себе чимось, не заважай мені

У чому полягає токсичність: коли ми говоримо дитині «Не заважай», «Відчепись» або «Немає на тебе часу», вона сприймає це як «Ти для мене не важливий». Такі фрази сильно віддаляють малюка від батьків і послаблюють емоційний зв’язок між ними.

Що натомість: Пояснити ситуацію, запропонувати альтернативний варіант і обов’язково виконати обіцянку. “Вибач, прямо зараз я маю закінчити робочі справи. Будь ласка, пограйся у Лєго, а за 30 хвилин я до тебе приєднаюся.”

 

Будеш погано поводитись – тебе забере поліція

У чому полягає токсичність: Залякування – досить небезпечний прийом у вихованні. Він дає змогу швидко та ефективно досягти короткочасного ефекту. Наприклад, дитина перестане вередувати. Але постійні залякування можуть призвести до появи фобій і тривожності.

Що натомість: Пояснюйте, чому поведінка дитини вас засмучує. Озвучуйте наслідки такої поведінки дитини: “Ти не хочеш збиратися до сну вже,а натомість граєшся. У нас не вистачить часу на читання книжки перед сном.”

 

Не плач, ти вже дорослий/а!

У чому полягає токсичність: Ця фраза ніби забороняє дитині виражати свої почуття. Якщо батьки ігнорують емоції дітей, то ті замикаються та починають вірити у те, що проявляти свої почуття – це погано й небезпечно.

Що натомість: Приймайте сльози дитини та проявляйте співчуття. Цікавтеся, що сталося і чому дитина так почувається. Не применшуйте її почуттів.

 

Чому ти не такий/а хороший/а, як (хтось)

У чому полягає токсичність: Порівняння ДЕмотивують дітей ставати кращими. Дитині боляче, що її не сприймають такою, як є, і вона може інтерпретувати ці слова так: «Мене не люблять. Я нікому не потрібна, бо мене не приймають такою, як я є.».

Що натомість: Порівнюйте дитину лише з нею у минулому – з її успіхами та досягненнями.

 

Ми усе для тебе робимо, а ти невдячний/а!

У чому полягає токсичність: Ця фраза змушує дитину відчувати тягар за те, що вона взагалі народилась.

Що натомість: Дитину, частково, потрібно навчити бути вдячною. Але це можливо зробити тільки власним прикладом – батьки мають дякувати та поважати одне одного. Тоді дитина бачить, як це потрібно робити, і буде повторювати.

 

Мене не хвилює, що ти хочеш. Роби те, що кажу

У чому полягає токсичність: Такі слова вчать дитину НЕ мати права відчувати те, що вона відчуває. Вчать мовчати, коли їй боляче або коли відчуває дискомфорт.

Що натомість: Дитина має право голосу, має право проявляти себе та озвучувати бажання, бо вона – особистість. Все залежить – від встановлених меж. Тобто іноді дитині НЕ треба давати вибору, наприклад, у питанні йти чи не йти до школи, приймати ліки чи ні. Просто це треба правильно сформулювати, без агресії та звинувачень.

 

ЩО ВАРТО ГОВОРИТИ ДИТИНІ ЗАВЖДИ

Я люблю тебе просто тому, що ти є.

Я люблю тебе, навіть коли ти злишся (сумуєш).

Я вірю, що у тебе все вдасться. Спробуй ще.

 

Автор – Сімейний та дитячий психолог Ольга Колеснікова-Чмель 

Зображення – Pascal Campion