Психологія

НЕ ВІДМОВЛЯЙТЕ в проханнях дитині

Часто чую від батьків, які побували на різних тренінгах, де їх навчили:

“Коли дитина просить полежати, не треба, оскільки звикне”;

“Коли просить допомогти одягнутися, і ви знаєте, що вона може сама, не одягайте”;

“Коли просить почитати, а сама вже уміє читати, не читайте”;

“Коли плаче, ігноруйте, закріпить негативну увагу”.

 

І багато інших “розумних послань”, чужих, які абсолютно НЕ підтримують батьківську чутливість до потреб дитини.

Дитина ПРОСИТЬ – значит їй ТРЕБА! Вона у своєму проханні шукає спосіб взаємодії і контакту з вами. Вона шукає ТУРБОТУ, щоб бути ближче до вас. Вона шукає, тому що вона відчуває. Перестаньте знати за неї, відчувати за неї. Слухати чужих тіток і дядьків, які нібито краще знають ЯК дитині треба, знають за неї або краще розуміють її ніж ви. ПРИСЛУХАЙТЕСЯ до дитини, прислухайтеся до себе і дайте те, що вона хоче. І вона наїсться вами, насититися вашою присутністю, нап’ється вашим проведенням часу, дообіймається, досидить на руках, доїсть з ваших рук, доспілкується… Давайте те, що вона просить! Вона виросте! І потреба у вас нікуди не подінеться. Тільки замість вашої присутності буде голод і порожнеча.

Не відмовляйте дітям, коли вони просять посидіти у вас на руках. Коли вони бояться вночі – не відправляйте до кімнати самих, супроводжуйте і побудьте поруч. Врятуйте їх від уявних страхів своєю присутністю і своєю увагою. Не відмовляйте почитати або розповісти казку навіть, коли їй 10, 11 або 13. Не відмовляйте в проханні одягнути, допомогти, роздягнути, зав’язати шнурки або поправити шапку. Намагайтеся в проханні про допомогу не відмовляти ніколи. Особливо це стосується і старших дітей, їхні прохання про допомогу треба пестити, леліяти, бути уважними до них і не ігнорувати.

Коли потреба дитини в турботі повністю задоволена, вона ніколи не попросить зайвого. Їй потрібні ви, щоб відчувати безпеку, щоб відчувати близькість, щоб закутатися вашою любов’ю. Іноді “регрес в дитинство” потрібний щоб відчути вашу турботу і вашу любов, особливо у той момент, коли дитина уразлива і відчуває не безпеку.

Коли ви поруч в її проханнях, дитина з більшою енергією і упевненістю пізнаватиме світ, себе і інших. У неї буде більше мужності долати складнощі і труднощі. Адже вона УПЕВНЕНА у вашій любові.

 

Автор – психолог Наталя Простун