Психологія

10 фраз дитині замість – «Ось подивись на свого брата! Візьми приклад!»

Деякі батьки вважають, що порівняння мотивує дитину до кращої поведінки чи результатів дій. Інші батьки порівнюють своїх дітей просто по звичці, тому що так з ними говорили.

Так ось. Порівняння з іншою людиною ЗАВЖДИ погіршує самооцінку дитини та руйнує стосунки між братами та сестрами. І навіть якщо вам здалося, що конкуренція між дітьми покращила результати дітей, то з кожним разом ця конкуренція руйнує їхню близькість. Вони і в дорослому житті будуть доводити один одному, хто крутіший, а не підставляти плече у скрутну хвилину.

Порівняння завжди ображає дитину, бо в глибині душі вона прагне, щоб її приймали такою, як вона є, і любили просто так, а не за результати. І це не забаганка, це життєво важлива потреба дитини, яка має задовольнятися для формування її позитивної самооцінки, внутрішньої цілісності та радості життя.

Якщо ви хочете виправити дитину чи вказати на її помилки, обов‘язково зверніть увагу на те, що у неї вийшло добре. Для того, щоб дитина хотіла розвиватися, їй потрібно опиратися на те, що вона вже вміє робити добре. Позитивне підкріплення дуже важливе!

Вказуйте, як результати дитини покращилися, порівнюючи лише з її власними діями у минулому. Тоді дитина усвідомлює, що її праця та старанність творять дива.

При цьому, дитину в першу чергу, має мотивувати не результат, а процес, задоволення від гри, завдання, навчання.

Часто батьки дуже переймаються оцінками і тим, що про них подумають, тому забувають, що дитина навчається через інтерес – і це природньо. І в садочку, і в початковій школі навчання має бути переважно в ігровій формі. Бо навчання – це цікаво!

Окрім вчителів, батьки також можуть підігрівати інтерес дитини до навчання, захоплюючи її цікавими історіями, досліджуючи щось разом. І це надихає дитину, а порівняння вбиває творчість та радість від навчання.”

 

Автор – психолог Antonina Oksanych.

Інфографіка – Наталя Біда 

Джерело – НеБийДитину