Психологія

Чому ми брешемо?

Весь світ заражений вірусом брехні. І особливість цього вірусу в тому, що він швидко і часто мутує. Сучасне суспільство вже неможливо представити без маніпуляцій свідомістю, технологій контролю, промивання мізків. Але в той же час, брехня засуджується. Навіть більш того, згідно з визначенням Оксфордського словника, в сучасному вживанні брехня має відтінок “яскраво-вираженого морального засудження”. Чому ж ми брешемо і чи можна обійтися без цього?

 

Психологія обману

Американський психолог Пол Экман і австралійський письменник Алан Пиз колись трохи відкрили двері в психологію обману через мову рухів тіла, що викликало масовий ажіотаж і бажання навчитися викривати брехню. Як багато в чому другом, отримуємо два боки однієї медалі : усі брешуть, і ніхто не хоче бути обдуреним. Якщо твердження “усі брешуть” обгрунтовано хоч би тим, що об’єктивного сприйняття реальності просто не існує, а значить і правда у кожного своя, то “ніхто не хоче бути обдуреним” – твердження спірне. Спірне хоч би тому, що існує, так звана, “брехня в порятунок”, “солодка брехня”, “брехня на благо”. Та і фраза з вірша “Герой” Пушкіна “Пітьми низьких істин мені дорожче нас прославляючий обман” теж має під собою психологічне обгрунтування. Оскільки на сьогодні інтернет кишить інформацією про природу і причини брехні, а питань залишається все ще багато, мета цієї статті – систематизувати знання мислителів і психологів по цій темі і поділитися з вами “поживою для роздумів”. Итак, приступимо.

Дуже точно, на мій погляд, визначив поняття брехні Н. Бердяев: “Величезна роль брехні в людському житті. Світ захлинається від брехні. Брешуть не лише люди брехливі за природою, але і люди правдиві. Брешуть не лише свідомо, але і несвідомо. Люди живуть в страху, і брехня є знаряддя захисту“. Геніально. П’ять речень  і суть теми розкрита.

 

У конфлікті з самим собою

З самого дитинства нас учать, що брехати погано, за брехню карають, а брехня у особливо великих розмірах” переслідується законом. Так би мовити, для відновлення соціальної справедливості. Інформація про неприпустимість брехні запам’ятовується мозком, як одно з основних правил життя, таким чином прищеплюється мораль і моральне виховання. Але, як вже було сказано раніше, весь світ інфікований брехнею. І за ситуації, коли людина бреше, відбувається внутрішній конфлікт: з одного боку – заборона, з іншого боку – виправдання.

Розповім вам про недавні результати дослідження впливу брехні на мозок людини. До речі, вже сама фраза “британські учені довели” викликає кепкування. Надто багато сумнівних відкриттів і псевдо-доказів. Тим ні менш, дослідження, про яке піде мова, опубліковане в науковому виданні, з ілюстративними підкріпленнями даних експерименту, з посиланнями на авторів і супутньою літературою.

Загалом, якщо ми раніше здогадувалися, що чим більше чоловік бреше, тим природніше у нього це виходить, то зараз можна з упевненістю сказати, що так воно і є. Причина такого психологічного явища криється в амигдале (мигдалеподібне тіло), яка бере участь у формуванні емоцій. Автори дослідження пишуть, що з кожним наступним обманом, у випробовуваних зменшувалася активність мигдалеподібного тіла, тобто, сама брехня переставала бути “подією” для цієї ділянки мозку. Відповідно, мозок інтерпретував брехню, як правду. Крім того, коли учасникам експерименту пропонувалося брехати для отримання обший вигоди, амигдала реагувала менш гостро, людина брехала більш охоче, оскільки така умова припускала деяке соціальне виправдання.

 

Висновок №1. Брехня в загальних інтересах заглушає совість.

 

Брехня під мікроскопом

Йдемо далі. Насправді, причин для брехні може бути ціла множина. Для зручності, пропоную їх класифікувати в три групи.

– Атакуюча брехня

 – Захисна брехня

 – Безглузда брехня

Мета атакуючої брехні – добитися найбільш прийнятних умов, вигоди або конкурентної переваги. Наприклад, така ходова історія, як оформлення кредиту на іншу особу. “Звичайно, я все виплачу”, – говорить брехун, зловісно радіючи, коли закохана в нього жінка оформляє на себе документи. Справа зроблена – він не при справах, а їй фінансові зобов’язання і гіркий досвід.

Мета брехні захисної менш відверта. Більше того, така брехня не завжди усвідомлюється, оскільки захисні механізми психіки підтримують переконання людини в тому, що він правий. Отримуємо те, що називається, “сам придумав – сам повірив”. Сюди відносяться спроби уникнути покарання або засудження, а також бажання утримувати у відносній рівновазі власний образ “Я”. Припустимо, Ви працюєте над новим проектом, і хтось один робить свою частину роботи об’єктивно неякісно. При цьому, якщо його послухати, то дурні все, окрім нього. Він же не може змиритися зі своєю некомпетентністю, ось і прибігає до маніпуляцій і вигадує нові виправдання.

Безглузда брехня, у свою чергу, ділиться на два види: автоматична і патологічна. Під автоматичною ложью розуміють той факт, що в середньому, людина бреше кожні 10 хвилин навіть тоді, коли в цьому немає необхідності. Найпоширенішою брехнею вважається “Все гаразд” на питання “Як справи”?. Патологічна брехня, або “міфоманія”, – це вже розділ психіатрії. Основна відмінна риса патологічних брехунів в тому, що вони настільки органічно уживаються в роль, коли брешуть, що самі щиро вірять у свої вигадки. У 2005 році у Британському журналі психіатрії були опубліковані результати дослідження, які виявили структурні аномалії в мозку пацієнтів, що страждають патологічною брехливістю. На відміну від здорових випробовуваних, у брехунів на 14,2% зменшений об’єм сірої речовини (нейронів) і на 22% збільшений об’єм білої речовини (нервових волокон).

Висновок №2. Брехня різноманітна і, іноді, дивовижна. Розуміння причин обману дозволяє краще зрозуміти себе і розібратися в мотивах поведінки оточення.

 

Вибір за вами?

Кожен робить свій вибір. Хтось бреше, як дихає і вважає це нормальним. Хтось живе по совісті і вважає, що брехня розбещує. Так, або інакше, брехня – одно з умов нашого життя, вона завжди поруч і вплинути на це ніяк не можна. Та і чи потрібно впливати? Ви можете уявити собі світ без недомовок, замовчання, фальсифікації, відходу від відповідей, конкуренції? А на питання “Як я виглядаю”? чесна відповідь “Ну погладшала кілограма на 4 і виглядаєш втомленою”. Таке собі задоволення. Все має свої межі і свою глибину.

Оскільки завдання наставити вас на шлях істинний або виправдати брехню переді мною не стояло, сподіваюся, що вийшло об’єктивно розглянути це явище. У завершенні, хочу вам щиро побажати прощати загальнолюдські слабкості і, в той же час, не витрачати сили на перевиховання брехунів. Це схоже на алкоголізм – без бажання вилікуватися вилікувати неможливо. І це чиста правда.

 

Олександра Верхняцька, психолог

Джерело: интеренет-журнал “Я псих”