Психологія

Дитяча жадібність і дитяча щедрість. Поради психолога

Що таке жадібність, діти дізнаються досить рано. Коли вони не хочуть віддавати те, що вважають своїм, не діляться з братами, друзями або батьками смачними речами, іграшками, – то дорослі можуть назвати їх жадібними і зажадати від малюків, що б ті поступали в відповідності до прийнятих соціальних норм.

Часто батьки вважають, що бути власником в півтора або два роки – це дуже погано і насильно примушують дитину ділитися. Зазвичай це призводить до сліз і капризів, а іноді навіть до неврозів, але зовсім не до того, що дитина виростає щедрим. Про те, що ж таке дитяча жадібність, проблема чи це, і як поступати з маленьким скупарем, розповідає психолог БО «Інша» Ольга Мельницька

 

Що таке «скупитися» для дошкільника?

Потрібно розуміти, що діти не знають таких понять, як добре і погано, поки дорослі не починають давати їх поведінці ці визначення. Для малюків абсолютно природно не ділитися своїм і забирати чужі речі в пісочниці. І тільки під впливом виховання і розуміння, що за деякі їхні вчинки можна отримати догану або інше покарання, вони можуть змінювати свою поведінку, і часто всупереч своїм бажанням.

Не буває вроджених жаднюг. У віці від півтора до трьох років малюки вже добре розуміють, що у всіх людей є особисті речі. Вони часто говорять «моє», «мамине», «сестрички». І для повноцінного розвитку особистості їм дуже важливо мати власність. Адже вона є і у батьків, і у інших дітей в сім’ї і на вулиці.

І коли сторонні діти хочуть забрати їх улюблену машинку або іншу річ, абсолютно правильною поведінкою буде заявити про свої права. Це може проявитися у формі крику, і навіть бійки.

Але нічого ганебного або неправильного в цьому немає. Дитина не «скупиться», вона просто відстоює свої кордони. І це вміння стане в нагоді їй в майбутньому житті. Так як, навчившись говорити «ні» у два роки, вона зможе це робити і в дорослому віці.

Крім цього, в два три роки малюк може ще не розуміти, що іграшки беруть на час, йому може здаватися, що їх хочуть відібрати назавжди.

Якщо ж дитина ближче до п’яти-шести років ніколи не міняється іграшками з друзями і не дає до них нікому доторкнутися, то це може означати, що для неї вони мають дуже велике значення і їй страшно за їх збереження. Можливо, в цьому випадку на прогулянку потрібно брати з собою, крім цінних речей і другорядні, якими дитина зможе поділитися. Але найчастіше діти в цьому віці можуть давати свої речі тільки близьким друзями або сестрі з братом. Так як довіряють їм і знають, що іграшки їм повернуть.

 

Як виглядає «жадібність» на практиці і як поступати дорослим

До року дитина може тягнутися до всього яскравого і красивого, так як їй це просто цікаво. Вона може гордо принести своє відерце і лопатки в місце для загальних ігор, а потім кинути їх там і захотіти грати чужими, так як вони нові і тому привабливіше.

Але інші діти, особливо старшого віку, будуть не раді такій поведінці, і це для них теж нормально.

Тому, коли малюк не хоче віддавати приятелеві по пісочниці свої речі, не потрібно його звинувачувати в цьому. Постарайтеся спокійно пояснити, що лопатку або машинку візьмуть на час, а найкраще, щоб іграшку було можна обміняти на щось рівноцінне для дитини. Навіть найменші діти дуже швидко розуміють всю суть концепції обміну і погоджуються на це.

Досвідчені мами можуть брати з собою кілька наборів іграшок, щоб дитині було не так складно вчитися ділитися. Найчастіше конфлікти серед дітей виникають від того, що хтось ще не розуміє, що речі можуть мати свого господаря (так як сильно малий). Або малюк звик, що йому дають, все, що він попросить. Саме ця дитина найчастіше і намагається забрати або випросити потрібну їй річ.

А інші діти можуть дати йому, що він хоче, або сказати немає. В цьому випадку потрібно не соромити того малюка, який не хоче ділитися, а спробувати відвернути чимось іншим посягателя на чужу власність або дати йому зрозуміти, що ми не завжди отримуємо те, що хочемо.

 

Як навчити ділитися смачним?

Дорослі дуже часто ставлять дитину в глухий кут, даючи їй, наприклад, шоколадку і чекаючи, що вона сама буде нею ділитися. А після того, як дитина, навіть не подумавши про цю можливість, їсть її сама, можуть почати звинувачувати ласуна в жадібності.

Так робити не можна. Якщо ви хочете, щоб малюк вмів ділитися цукерками або фруктами, то цей навик виробляється кількома методами. Коли в будинок приносять, припустимо, полуницю, то її відразу ділять між усіма членами сім’ї на рівні частини. Так малюк розуміє, що у кожної людини є потреба в ласощах, і при цьому на його частину ніхто не буде претендувати.

Крім цього дуже корисно ділитися з дитиною чимось своїм. Купуючи в магазині смачне, добре розповісти малюкові, що це і для нього, і для брата, і для бабусі теж.

 

А якщо змушувати «не бути жаднюгою»?

Це дуже погана стратегія, яка може привести до проблем поведінки. Ніколи не змушуйте дитину віддавати свої речі або їжу насильно, соромлячи її при цьому. Вона, звичайно, послухається вас, і, можливо, буде і сама ділитися, щоб не бути поганою в ваших очах, але це не принесе їй ніякої радості.

Адже момент, коли людина проявляє щедрість, дуже приємний і для для того, що дає, і для того що приймає. Найкраще на своєму прикладі показувати, як це робиться, почати ділитися з малюком, і він обов’язково почне повторювати за вами. А ось коли дитина перший раз поділитися з вами, будьте радісні і хваліть його.

Примусова щедрість може стати в майбутньому проблемою. Щоб не уславитися жаднюгою, дитина буде віддавати по першому ж проханню особисті цінні речі, в майбутньому, можливо, навіть свої гроші.

Або, навпаки, дитина може не розуміти важливості власності, і почати красти або брати без попиту.

 

Автор – Наталя Блок

Джерело – svitmam.ua