Психологія

10 фраз дитині замість – «Не засмучуй мене! В мене серце болить!»

Дуже багато порад для вирішення конфліктів з дитиною чи дорослим пропонують використовувати “я-повідомлення”. 
Наприклад, замість маніпулятивного “ти мене засмучуєш” – краще сказати “я засмучуюсь, тому що…”
Такий підхід уможливлює діалог без звинувачень і водночас без приховування справжніх емоцій. А це, в свою чергу, уможливлює вирішення конфлікту, а не його загострення.

Часто інша людина чинить певним чином не для того, що засмутити чи розізлити нас. У неї можуть бути свої причини так діяти, і якщо ми озвучимо свої емоції через “я-повідомлення”, то можемо про ці причини дізнатися, та разом зрозуміти ситуацію й знайти компроміс.
На жаль, звичка озвучувати свої емоції через “ти-повідомлення” є дуже поширена ще з радянських часів, і це впливає зокрема й на самооцінку дитини – є ризик вирости надзвичайно залежними від оцінки інших людей, і брати на себе вину за всі емоції інших людей. А людиною, яка відчуває вину, значно легше керувати, до речі.

Більше того, “ти-повідомлення” є пасткою і для того, хто їх озвучує – здається, усі навколо винні в тому, що я відчуваю, і я не можу нічого з цим зробити окрім як звинувачувати їх в цьому.
Натомість “я-повідомлення” дають нам відчуття відповідальності за власні емоції – “я це відчуваю, ці емоції мої” – а отже й відчуття, що “я можу з цим щось зробити, самостійно чи з підтримкою”.

Емпатія й кордони. В здорових стосунках ці речі можуть існувати одночасно.

Що сказати дитині замість “Не засмучуй мене! В мене серце болить!”? – підказками ділиться психолог Антоніна Оксанич.
Стаття, інфографіка: Наталя Біда

 

Джерело – НеБийДитину