Психологія

Вчити дитину давати здачу чи ні? Частина 2

Продовжуємо досліджувати непросте питання “Чи вчити дитину давати здачі?

Минулого разу ми говорили про те, як підвищити впевненість дитини в собі, щоб захищати свої кордони, а також про ризики методу “дай здачі”.

Тож які є альтернативи і що робити з дитячою агресією? Ділиться психолог Антоніна Оксанич:

 

Дорослі відповідають за дитячу безпеку.

  1. Перше, що вони мають зробити при дитячій агресії – зупинити фізичний контакт, розвівши дітей у сторони.
  2. Коли діти охолонуть, дорослий має запитати, що сталося та вислухати кожну із сторін. Допомогти дітям проговорити свої почуття та бажання.
  3. Дорослому варто спитати дітей, як вони можуть вирішити цю проблему. Дати можливість поговорити та домовитись між собою.
  4. Якщо діти не можуть самостійно домовитись, дорослий може запропонувати декілька варіантів рішень.

 

Дітям до 3-х років варто пояснювати ситуацію, проговорювати почуття та правила. Наприклад: «Розумію, ти захотів взяти цю іграшку, бо вона тобі дуже сподобалася. Але це не твоя іграшка, а того хлопчика. Ти можеш спитати його дозволу або помінятися з ним своєю машинкою. Хлопчик має право не ділитися, як і ти. Не можна битися і відбирати іграшки, можеш попросити. Говори словами, що хочеш.»

Діти у садочку і навіть у школі ще не достатньо дорослі, щоб вирішувати всі конфлікти самостійно!

Їм потрібні дорослі для того, щоб вислухати, зрозуміти та зорієнтувати дитину.

При цьому, дорослим не варто вирішувати дитячі конфлікти замість дітей – це інша крайність. Треба підказати дитині, як захищати себе самостійно, які слова говорити і як застосовувати правило «стоп».

Занадто агресивну дитину та надто сором‘язливу добре відвести на заняття із східних бойових мистецтв, де вчать правильно направляти свою агресію та захищати себе.”

 

Автор тексту – Aнтоніна Оксанич.

Джерело – НеБийДитину 

Інфографіка – Наталя Біда