Психологія

Токсичні фрази, які варто уникати батькам (частина 2)

Токсичні фрази сильно віддаляють малюка від батьків і послаблюють емоційний зв’язок між ними. Просто треба пояснити ситуацію, запропонувати альтернативний варіант і обов’язково виконати обіцянку. (Початок статті в читайте тут  ).

 

Як же ти мені набрид/ла

У чому полягає токсичність: Ця фраза прямо говорить дитині, що вона тут небажана і її ніхто не чекав.

Що натомість: Слова «ти мені набрид» – правдиві, але насправді проблема не у дитини, а в батьків – вони просто втомились. От це і варто озвучувати.

 

Не рухай – розіб’єш, не чіпай – поламаєш

У чому полягає токсичність: Якщо батьки занадто часто це повторюватимуть, діти стають дуже невпевненими у собі та скутими, бояться будь-що сказати чи зрушити з місця.

Що натомість: Кажіть про можливість події – “Не чіпай цього, бо воно може розбитись.” Тобто пояснюйте дитині, що проблема не в ній, а у самому предметі – він може легко розбитись.

 

Я тебе зараз вдарю! (Зараз отримаєш!)

У чому полягає токсичність: Ця конкретна фраза означає емоційне насилля над дитиною з натяком на фізичне насилля. Дитина втрачає почуття безпеки – базової умови для її розвитку. Це дуже складно для дитини, бо батьки із позиції захисника переходять у позицію агресора.

Що натомість: Назвіть власну емоцію “Я такий злий/зла!”. А ще краще доповнити, через ЩО САМЕ ви відчуваєте злість, через яку подію чи вчинок дитини.

 

Як тобі не соромно!

У чому полягає токсичність: Сором – деструктивне, токсичне почуття, яке може руйнувати дитячу психіку. Варто розуміти, що, коли дитина робить щось не так – це не тому, що вона хоче зробити неприємно батькам. А тому, що не вміє справлятись зі своїми бажаннями та емоціями – і допомогти впоратись із цим мають батьки.

Що натомість: Фраза «Мені соромно за тебе» насправді відображає сором батьків за себе, бо вони не впорались зі своїми обов’язками. Цю фразу треба говорити собі, а не присоромлювати дитину.

 

У тебе нічого не вийде

У чому полягає токсичність: Дитина може зрозуміти ці слова так: батьки не сприймають її такою, якою вона є. Не вірять у неї.

Що натомість: Підбадьорте: “Ти обов’язково зрозумієш, як впоратися з цим!” Захотьте пробувати ще і ще. Розділіть з дитиною сум, що поки не виходить. “Ну нічого, це все рівно досвід і всі ми вчимося.”

 

ЩО ВАРТО ГОВОРИТИ ДИТИНІ ЗАВЖДИ

Я люблю тебе просто тому, що ти є.

Я люблю тебе, навіть коли ти злишся (сумуєш).

Я вірю, що у тебе все вдасться. Спробуй ще.

 

Автор – Сімейний та дитячий психолог Ольга Колеснікова-Чмель 

Зображення – Pascal Campion