Здоров'я

Фрукти для мозку

Коли наступає холодна пора року, ми більше часу проводимо вдома, менше – на свіжому повітрі.

Достатньо лише декілька днів такого “малокисневого” життя, щоб відчути втому і легку сонливість.

В цей час наші нейрони (нервові клітини) відчувають гіпоксію (дефіцит кисню) і дефіцит енергії.

А якщо ми ще заводимось у пів оберта, пізно лягаємо спати, то цим самим значно підвищуємо шанси не лише швидко втрачати пам’ять, впасти в хандру і депресію, але і отримати деменцію та хворобу Альцгеймера.

Тому є три прості правила, які справді допоможуть зберегти мозок у робочому стані.

Потрібно гуляти за будь-якої погоди, навчитися абстрагуватися від негативних думок та фокусуватися на позитиві.

Із раціону виключити цукор та додану фруктозу (не купувати солодощі “без цукру” та “для діабетиків”, солодкі напої з глюкозо-фруктозним сиропом – тобто уважно читати етикетки).

Включати у свій раціон ЦИТРУСОВІ і КІВІ. Не потрібно багато, достатньо лише третину грейпфрута, апельсина, лимона, щоб їхні біологічно активні компоненти позитивно вплинули на мозок і ми відчули це.

 

ЦИТРУСОВІ.

– зменшують прояви гіпоксії завдяки гесперідину у лимоні, нарінгеніну у грейпфруті та кверцитину в апельсині. Нейрони краще збагачуються киснем, активніше працюють, ми можемо краще фокусуватися на важливих справах.

– активують процеси аутофагії, тобто очищення клітин від накопиченого відпрацьованих компонентів, які заважають клітинам повноцінно працювати, попросту кажучи, від клітинного сміття.

Особливий компонент грейпфрута, в назві якого є відтінок сексуальності – спермідин, активує ферменти “очисних” структур, які є в кожній клітині – лізосом.

За пояснення механізму аутофагії у жовтні минулого року японський вчений Йосінорі Осумі отримав Нобелівську премію.

– активують біогенез (поділ) мітохондрій – маленьких продовгуватих структур у клітинах, які виробляють молекули АТФ – тобто чисту енергію, без якої організм не може жити.

Мітохондрії цікаві тим, що виробляють не лише АТФ, але і вільні радикали, і чим старшими ми стаємо, тим менше в клітинах залишається мітохондрій, а значить, менше енергії, а натомість вони більше продукують вільних радикалів, які, коли їх занадто багато, починають руйнування клітин та прискорюють і без того вже запущені процеси старіння.

 

Можливо все це і складно трошки написано, але, Ви зрозуміли, що восени, взимку та навесні потрібно включати трошки цитрусових у раціон і Ваш власний, і Ваших дітей, і старших батьків.

Щоб пом’якшити дію кислот, які є в цитрусових, поріжте їх на дрібні кубики і змішайте із замоченим попередньо у ТЕПЛІЙ воді, насінням чіа. Можна додати трошки банана і вийде дуже смачний коктейль.

Порція – не повна склянка.

 

Гарного дня Вам, гарних думок і грандіозних планів!

Закохуйтеся в життя щодня, незважаючи на обставини, і ця любов буде взаємною!

 

Автор – Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог