Діти

Ріжуться перші зубки: до чого готуватися батькам?

Перші дитячі зуби у досвідчених батьків асоціюються з плачем малюка та з безсонними ночами. Мало кому таланить пережити прорізування зубів без хворобливих симптомів. Краще представити найгірший можливий сценарій, тоді реальність виявиться не такою страшною.

 

Коли чекати на перший зубчик

Найчастіше перші зуби у карапузів починають з’являються в період між 4 і 6 місяцями життя. Звичайно, тут все індивідуально, слід враховувати декілька чинників: термін народження, здоров’я, спадковість. Бувають випадки, що в одних діток зубки починають лізти вже в 3 місяці, а в інших затримуються і показуються лише після 8 місяців.

 

Симптоми та ознаки прорізування зубів

Підвищене слиновиділення.

Ваш малюк починає нагадувати слинявого бульдога. Здається, що дитя на якийсь час перетворилося на безупинний генератор слини! Щоб не морочитися з постійним переодяганням через мокру грудку на одязі, слід запастися тканинними або клейончастими слинявчиками з кишеньками. І постійно носіть із собою різні серветки та хусточки.

Якщо не витирати слину вчасно біля рота, на підборідді і навіть шиї може з’явитися висип і подразнення. Закономірна реакція на безперестанну вологість, до якої краще не доводити, щоб потім не лікувати кремами запалену шкіру.

Набряклі посинілі або почервонілі ясна в місці, де намічається зуб.

Заглянувши до дитячого рота, можна інколи помітити в яснах ще прихований зубик. Набряклі й запалені ясна ниють, дитині їх хочеться торкатися, чухати.

Малюк вередує і тягне до ротика ручки (і предмети, що попалися під руку).

Таким чином, він показує місце, де його щось турбує. Жуючи пальчики, іграшки, крихітка інтуїтивно намагається почухати ясна, щоб угамувати дискомфорт. Також карапуз може терти вушка або щічки (зазвичай із боку зуба, який намічається).

Плач без причини.

Сильним, різким плачем, не пов’язаним із хворобою та голодом, дитина дає знати, що її щось турбує. Малюк може відмовлятися від їжі або їсти значно менше.

Мінливість настрою, підвищена вередливість, нервозність, неспокійний короткий сон.

Вдень набагато легше відвернути малюка від неприємних відчуттів, а ось вночі доведеться зіткнутися з проблемою повною мірою. Погодьтеся, що важко заснути, якщо відчуваєте біль.

Підвищена температура.

Уважається, що лише прорізування зубів не дає температуру. В більшості випадків температура виникає через послаблений імунітет, в цей час легко підчепити простуду і нежить.

 

Що допоможе заспокоїти малюка, в якого ріжуться зубки

Недивно, що легко розгубитися, коли дитинка вередує і плаче, не завжди зрозуміло, що робити в першу чергу.

Спеціальні гризунки-масажери, прорізувачі з силікону придумані якраз для того, щоб малюк пробував їх на зуб. Зазвичай в таких іграшках усередині гелій або вода, їх рекомендують злегка охолоджувати, адже прикладаючи холодне до запаленого місця можна трохи заспокоїти біль.

За допомогою аптечних гелів для ясен із знеболюючим ефектом можна тимчасово «заморозити» запалені ясна і угамувати біль. При покупці таких препаратів обов’язково читайте інструкцію (гель має бути дозволеним для діток першого року життя). При використанні вперше уважно стежте за дитиною, чи немає алергічної реакції на препарат.

Деякі педіатри стверджують, що полегшити неприємні відчуття в роті може прохолодне пиття або охолоджене пюре, якщо дитя на прикормі, проте цим способом не варто зловживати.

При температурі, нежиті, кашлі на фоні зубів, слід діяти як завжди: застосовувати жарознижуючі, якщо температура тримається вище 38°С, промивати носик, давати сиропи від кашлю.

Малюки на гв використовують мамині груди не лише для насичення, але і для заспокоєння. В період прорізування зубів будьте готові до того, що дитя забажає висіти на грудях годинами.

І, звичайно, всі дітки захочуть засинати на маминих ручках.

Варто розуміти, що під час прорізування зубів малюк не навмисно грає на нервах батьках. Запасіться терпінням (і легким заспокійливим для себе, як чай із ромашкою). Пам’ятаєте, що після появи зубів, життя налагодиться і дитина стане набагато спокійнішою.

 

Автор – Вікторія Дідок

Джерело – svitmam.ua