Діти

Чому діти малюють на стінах?!

Це питання цікавить багатьох батьків, тому що таким видом «творчості» страждають практично всі діти в різному віці. Ось нібито вчиш дитину малювати в альбомі, а потім відвернешся на хвилинку, і стіни вже варварськи розмальовані каляками-маляками. Що штовхає дітей робити це, і чому незалежно від виховання, расової приналежності і соціальних умов, всі це роблять?!

Відповідь на це питання можна знайти в психологічній теорії відомого психолога С. Холла, який займався вивченням особливостей розвитку дитячої психіки. Він переніс закон рекапітуляції, колись сформований Е. Геккелем, на дитину. Так, за теорією, дитина за час свого дорослішання переживає всі стадії розвитку, які пройшов її рід за всю історію існування. Якщо говорити простими словами, то з народження і до дорослого стану кожна людина умовно проживає всі стадії розвитку людства, починаючи з первісного доісторичного періоду, і закінчуючи сучасністю.

Так, за теорією С. Холла, дитина з народження до року переживає стадію тваринного розвитку, далі – з 1 року до 5-7 років – період первісного існування, шкільний вік відповідає епосі початку і становлення цивілізації, підлітковий період – епосі Ренесансу, і доросле усвідомлене існування відповідає сучасності. Таким чином, повертаючись до нашої теми, діти у віці від 1 до 7 років копіюють поведінку первісної людини. А що робили первісні люди? Правильно – малювали на стінах! У цей період ще не було писемності, і настінні малюнки в печерах були єдиною можливістю передавати інформацію.

Як правило, у віці 6-7 років діти вже не малюють на стінах, це прагнення проходить саме по собі, особливо якщо дитина вчиться писати і читати. Кінець дошкільного періоду і початок школи відповідають етапам початку і становлення цивілізації, а в цей час малювати на стінах вже було не прийнято, так як вже винайшли папірус і малювали на ньому. Так і діти різко перестають малювати на стінах і починають захоплюватися малюванням в альбомах або розмальовками.

 

Навіщо ж діти малюють на стінах?

За аналогією з первісною людиною, можна сказати, що на це є чимало причин:

– Діти, як і первісні люди, відображають на стінах свої емоції, свій пережитий досвід. Уже, виходячи з цього, можна на всі ці малюнки подивитися по-іншому і, можливо, навіть проаналізувати.

– Також малювання на стінах – це можливість залишити слід в історії, правда, після закінчення дошкільного періоду, цей слід часто стирається батьками.

– До того ж, малювання на стінах – це прояв розвитку фантазії, що важливо.

 

Взагалі, первісний період вважається дуже важливим етапом в становленні людства. Так, власне, і дошкільний період разом з усією настінною творчістю не менш важливий у розвитку дитини і становленні її особистості. І тому, як би вам не хотілося мати вдома чисті красиві шпалери, дайте дитині вдосталь помалювати, і вона неодмінно зможе вирости впевненою в собі особистістю.

 

Автор – Сальнікова Катерина

Джерело – mama-tato.com.ua