Психологія

Що турбує чоловіків в перший час після народження дитини: поради психолога

Сімейний психолог Світлана Ройз після розмови з батьком нещодавно народженого первістка в своїй публікації в Фейсбуці систематизувала тривоги молодих батьків, які не дають їм спокою в перший час після появи в будинку дитини.

Вона також прокоментувала кожне зауваження новоспеченого батька: пояснила його емоції і дала поради, як йому поводитися в тій чи іншій ситуації. Можливо, інші молоді батьки дізнаються в цих тривогах свої переживання і, прочитавши відповідь психолога, зрозуміють, як до них ставитися.

 

Паніка через змішані почутті

“Я дивлюся на сина. Знаю, що він моя – дитина. Усередині почуття сили, що розриває груди, і одночасно порожнеча. Іноді мене лякає те, що я нічого до нього не відчуваю.

Бачачи, як дружина з ним клопочеться і голубиться, і від мене цього ж чекає. У мене відчуття провини і паніки. Мені хочеться триматися подалі від них обох. І одночасно стиснути так, щоб прямо всередину грудної клітини запустити. ”

 

Відповідь психолога:

Це природно відчувати дуже змішані почуття. Те, що природно для жінки, абсолютно може бути новим для молодого тата, не залежно від віку тата.

Природно для того, хто не звик до «оскітоцінових сплесків», хто не звик до постійної емоційної включеності. Чоловіки, які більше орієнтовані на думки, а не на почуття, можуть панікувати від такого «зашкалу» почуттів. Це може бути нестерпним навантаженням.

Важливо зрозуміти, що це норма. І не звинувачувати себе. Важливо все ж намагатися не дистанціюватися від дитини і дружини. Чим більше і частіше контакт, тим менше «американські гірки» емоцій. І так, для чоловіка, як і для жінки, природна втома від емоційного контакту.

 

Малюк здається занадто тендітним

“Я боюсь його. Мені здається, що як тільки я візьму його на руки, щось зламаю. Ще просто вибісює, як шулікою дивиться теща і критично дружина, коли я щось роблю з дитиною. Мені легше не пропонувати допомоги і нічого не робити. Але я ж хочу!”

Відповідь психолога:

Крихкість малюка уявна – вони набагато міцніше, ніж здаються, а ви можете щиро сказати дружині, що ви дуже хочете навчитися поводитися з малюком, що хвилюєтеся, і що вам потрібна підтримка?

Часто жінка не замислюється про те, що її «вмонтовані природою» навички, її досвід ігор з ляльками чоловікові доводиться напрацьовувати «з нуля».

 

Не можу зрозуміти ставлення дружини

“Я не розумію, як себе вести з дружиною. Вона то поводиться як доросла жінка, як мати, то раптом, здається, ревнує до дитини … Як-то швидко все змінилося, і я не розумію правил цієї нової гри.”

 

Відповідь психолога:

Дійсно, поява малюка привносить зміни у всю сімейну систему. І ваша дружина, так само як і ви, намагається адаптуватися до нової ролі. Уявіть, зараз її особлива роль – роль вагітної жінки – зміщена.

Часто молоді мами відчувають себе просто обслуговуючим персоналом для малюка. І дуже важлива ваша мудрість, любов і такт, щоб дати окрему увагу жінці, не просто мамі, а саме жінці.

Тіло жінки змінюється, гормональний фон нестабільний, відповідальність позамежна, втома нереальна. Вона не у відпустці, а в окремому дуже складному робочому режимі, і, звичайно, ваша підтримка – це величезний внесок і в саму жінку і в ваші відносини, і в її можливість бути «дієвою» для вашого малюка.

 

Може, я йому не потрібен

“А дитині я взагалі потрібен? Я не дуже розумію, що з ним робити. Сюсюкати я не вмію, співати теж. Я мріяв навчити сина грати в футбол, купив футбольний м’яч навіть …”

 

Відповідь психолога:

Багатьом татам стає легше з малюком, коли той починає давати усвідомлений зворотний зв’язок. Ви побачите, після першої усмішки, появи комплексу пожвавлення, ви будете відчувати дивовижний приплив почуттів.

Діти нас вчать орієнтуватися не на результат, а на процес життя. На радість від найдрібніших змін. На близькість.

А спробуйте частіше фотографувати малюка, можливо, вести свій папський блог. Чим більше ви будете проявляти турботи і інтересу, тим частіше ви будете помічати «зворотний зв’язок». І дитина вчиться у нас, зовсім непомітно для нас. Віна вчиться відносин, наприклад.

 

Коли все буде як і раніше

“Я не розумію, де зараз моє місце в нашому житті. Чи повернеться коли-небудь щось «наше» з дружиною, і взагалі чи повернеться до мене дружина, чи буде секс.”

Відповідь психолога:

Так, зараз дуже складний час і щасливий одночасно. Це час адаптації до змін у всьому. І, повірте, дружина знаходиться теж в сум’ятті. Але, допускаю, що при всій любові до вас, їй може просто не вистачає сил і часу усвідомлено вибудовувати нові відносини з вами.

Вона може сподіватися на ваше розуміння. Ваше обов’язково повернеться, видозміниться, але повернеться, і навіть зараз – перші три місяці життя малюка з вами – важливо, щоб ви удвох, поки малюк з бабусею гуляє або спить, виходили на прогулянку.

Важливі будь-які щирі знаки уваги, пропозиції допомоги. Повірте, молода мама живе в режимі сенсорних перевантажень. Її щастя – просто побути в тиші або просто забутися в ваших руках і ні про кого не піклуватися.

Секс – це чудово, але коли жінка живе в режимі економії сил, саме ця частина життя віддаляється. І, будь ласка, пам’ятайте про абсолютно реальні хворобливі відчуття і страх цих відчуттів.

Час після народження дитини – це не тільки адаптація малюка, це адаптація всієї родини. Дружина так само як і ви, може задавати собі ці питання, буде так чудово, якщо ви зможете один одному сказати про свої бажання і страхи.

Може бути, ваші слова “Як я можу про тебе подбати?”, Будуть величезним внеском у ваші нові відносини. І то правда, секс – це прояв близькості? І для гармонійної фізичної близькості дуже важлива близькість емоційна.

 

Хочеться втекти від домашньої суєти

“Коли я приходжу з роботи, мені важливо побути в тиші. Мені важливо відновитися після робочого дня. Хочеться втекти від плачу і суєти …”

 

Відповідь психолога:

Можливо, ви зможете сказати дружині, що вам після роботи важливо побути 20 хвилин наодинці і тоді ви зможете бути більш турботливим і включеним? Для жінки, яка чекає на чоловіка вдома, не тільки молодої мами, час приходу чоловіка з роботи дуже важливо.

Перші хвилини після приходу – час, коли багато жінок «вивіряють», є контакт – немає контакту. І якщо вловлюють, неправильно інтерпретуючи сигнали «я хочу трохи відновитися», як відкидання, дуже напружуються.

Спробуйте відразу після приходу щиро, звичайно, обійняти дружину, запитати про те, як вона, як малюк. І сказати чесно, що вам потрібно пару хвилин переключитися, але потім ви будете вже цілком з нею.

Повірте, вашій дружині теж важливий час на відновлення. І вона може мріяти про час, коли ви прийдете додому, і вона зможе перефокусовувати хоч на пару хвилин турботу про малюка на вас.

 

Я гидую міняти памперси

“Соромно сказати, я дуже гидливий. Я розумію головою, що це моя дитина, що я все в ньому люблю. Але у мене блювотний рефлекс, коли я знімаю памперс.”

Відповідь психолога:

І це природна реакція. Те, що для багатьох жінок абсолютно вмонтоване, природне якість (так природа подбала про те, щоб забезпечити потомству турботу), для чоловіків часто складно або навіть нестерпно.

Хоча є величезна кількість жінок, які відчувають таку ж природну гидливість. І це теж норма. Згодом, ви побачите, ця реакція буде не такою гострою.

 

Це все нормально?

“Тобто, якщо резюмувати, я нормальний?”

Відповідь психолога:

Абсолютно. Ви чудовий тато і чудовий чоловік. І дуже щирий і мудрий. Нас в житті накачують величезною кількістю знань, але не вчать батьківству і партнерству. Тому нам всім, при всіх прочитаних книгах, всіх теоретичних знаннях буває складно в новому досвіді.

 

Психолог Світлана Ройз

Джерело – uaua.info