Психологія

Обережно!!! «Невиховані діти»!

Наболіло …

Дзвінок. Беру трубку. Чую невпевнений голос молодої жінки – «Ви можете прийняти нас, дитина не слухається в школі, на нього всі скаржаться, і ми не знаємо, що робити».

Приходить він. Здається, таким серйозним з великими зеленими очима. Забігає в кабінет, чемно знайомиться:

– Мене звуть Мишко!

– А мене Наталя. – радісно простягла йому руку – Дай п’ять! Ось і познайомились!

Він став розглядати кабінет:

– Ого! Скільки іграшок … – йому стало цікаво, все хочеться помацати, розглянути.

питаю:

– А що до мене привело?

– Я неслухняний в школі … – і знову відволікається на іграшки.

– А хто говорить, що ти неслухняний? – продовжую задовольняти свою цікавість.

Піднімає голову і злегка винуватим поглядом:

– Вчителька, мама, тато, бабуся. Всі говорять, – опускає очі і намагається розважити себе іграшкою.

Пропоную помалювати. Мишко пожвавився, а потім опустив плечі:

– Я погано малюю.

– А хто тобі сказав, що погано малюєш?

– Я знаю. – і відвернувся, щоб продовжити розглядати чергову іграшку.

– Давай разом. – пропоную я – У мене можна малювати як тобі хочеться.

І починаю малювати:

– Дивись, які в мене каракулі виходять.

Мишко підійшов до столу, взяв аркуш і почав малювати велике серце, на весь аркуш, рожеве на блакитному тлі.

– Це Вам від мене. – простягає лист жвавими руками.

– Дякую! – Пожвавилася я, – Ти мені даруєш таке велике серце … а чиє воно?

– Моє. – злегка ніяково відповідає семирічний хлопчик.

– Я зворушена. Для мене це дуже цінний подарунок. Це ж твоє серце. Мені здається в ньому стільки тепла і добра? …

І тут Мишка прорвало:

– Я боюся. Мене скоро виженуть зі школи. Я неслухняний. Я поганий. Я не хочу цього!!! – очі наповнюються сльозами …

Я затамувала подих, відчула, як моє серце б’ється:

– Мені здається тобі дуже важко?

– Дуже! Я стараюсь … У мене нічого не виходить – витираючи сльози, Мишко знову став розглядати іграшки, тікаючи від непростих переживань …

Від мами дізнаюся, що Мишко порушує дисципліну, не чує вчителя, демонстративно поводиться, плюється, не поважає старших (вчителі), встає під час уроків, лізе під парту. Вчитель витрачає пів-уроку, щоб Мишка «привести в порядок». А він ніяк не наводиться. В кінці дня вчитель віддає його батькові й вичитує – «Що не вихована дитина», «Вів себе мерзотно», «Ви ж батьки, що ви з ним робите!», «Він так собі вдома веде? Йому ремінець треба». Мама заперечливо хитає головою – «Удома такого немає». Розгублено опускає очі, а в скронях стукає – «Ти ж погана мати». Сором і вина огортають і все більше опускає плечі. – «Я йому удома дам! Виб’ю цю дурість з його голови».

А на другий день, отримавши пару неприємних ляпасів Мишко поплентався до школи давши чергову обіцянку що більше не буде. І ввечері знову те ж саме … «Я поганий мама! Ти будеш мене любити?»-«неслухняних немає!»- холодно відповіла мама (а серце всередині каже, що за нісенітницю несу! ..). Дитина опустив голову, затамував подих прошепотів – «Мене неможливо любити …»

Синдром дефіциту уваги і гіперактивність? – здивовано перепитує мене мама Михайлика.

Пропоную дитини показати дитячому психіатру і мої побоювання виправдалися.

 

НЕЗАКІНЧЕНА ІСТОРІЯ …

Мене запросили в школу, щоб я могла виразно дати інформацію педагогам. І я в прямому сенсі цього слова потрапила на судилище над батьками. Мати звинуватили, що вона «погана мати». Директор школи при мені, в своїй гордовитості порівнювала себе з цією жінкою, яка в розгубленості, у власному безсиллі не розуміє, що відбувається. – «Я виховала двох дітей, порядних, а Ви?! …» (фраза директора). Про те, що таке ГРДУ, мене слухати не захотіли. Весь батьківський комітет ополчився проти такої дитини і його сім’ї і мене включили в їх співтовариство. Навіщо знати про ГРДУ? Треба виключити дитину, звинуватити його в тому, в чому його провини немає. В той момент я не вірила, що це київська школа, уявіть собі, елітна. На такому судилище я була вперше. Мені здавалося, що це в НЕ реальності, а в одну мить я опинилася в СРСР, де на публічних зборах звинувачували «ворогів народу». Там навіть були присутні представники дитячої кімнати поліції. Їх попросили попередити батьків (мені здається вони самі не розуміли, що роблять). Мене вразила жорстокість дорослих проти такої дитини. А в моїй практиці таких дітей багато, дуже багато. І плачущих, зневірених матерів. Мене дивує такий педагогічний такт, педагогічна «обізнаність» про синдром «дефіциту уваги», що просто у дитини брак уваги ()), і психологічна безграмотність (виклик шкільним психологам, щоб повчати вчителів). Адже в педагогічному інституті мене вчили іншому, і я впевнена, що і їх вчили. Сумно.

Про дітей з ГРДУ написано багато літератури … Бажаючі можуть підвищити свій рівень знань і професіоналізм. Не хочу повторяться. Хочу звернути увагу на деякі нюанси.

 

ПРО ДІТЕЙ З ГІПЕРАКТИВНОГО РОЗЛАДУ З ДИФІЦИТОМ УВАГИ (ГРДУ) ДУЖЕ ПРОСТОЮ МОВОЮ:

 • Проблема не в вихованні такої дитини, а в роботі мозку (є точні дослідження).
 • Часто ГРДУ передається у спадок. Ну хтось в роду точно мав ГРДУ.
 • Такі діти можуть вчиться на 12, але не виходить. З інтелектом у них все Ок.
 •  У них дефіцит уваги (ця пізнавальна функція недостатньо розвинена). Вони втрачають, забувають, складно зосереджують увагу надовго. ВСЕ відволікає. Увага розсіяна, у когось дуже неуважно у когось менше, у всіх по-різному. Їм складно зосередиться на НЕ цікавому. Але якщо буде поважати вчителя – буде дуже старатися.
 • Якщо дитині цікаво в якійсь області – в ній він може бути генієм.
 • Діти з ГРДУ в моїй практиці бувають обдаровані в своїй творчості, люблять творити (малювати, ліпити, створювати з Лего) – це їх заспокоює.
 • Нервова система у такої дитини дуууже рухлива, тому він під столом, за столом і копошиться в сумці або мільйон разів повертається до свого сусіда. По-іншому не може і крапка. Перестати рухатися такій дитині – так само померти або в крайньому випадку – отупіти.
 • Така дитина не може бути не помітною, її завжди багато і говорить вона голосно. По-іншому не може. Від цього втомлюються оточуючі. Таке мистецтво потрібно направляти в корисне русло (футбол, театральна майстерність, вокал, гра на музичних інструментах (барабани) …
 • Дитина часто буває імпульсивною, не може довго чекати, прийшла думка і відразу вона її втілює, а потім усвідомлює наслідки і страждає …
 • Коли її не розуміють – вона стає агресивною, коли дуже не розуміють – дуже агресивною.
 • Їй складно дотримуватися кордону, вона часто не знає – як. Цьому треба вчити дитину з ГРДУ. Особливо вчити відчувати себе і своє тіло. Вчити, де закінчується її територія і починається чужа.
 • Їй складно контролювати свою поведінку, а буває і не цікаво і знову ж таки все в роботі мозку. Тому важливі заохочення.
 • Покарання, найчастіше, не приносять користі, вони підсилюють «поганість» дитини. А з таким почуттям складно слідувати іншим сценарієм. Поганий, значить і буду поганим.
 • НІЯКИХ фізичних ляпасів – ви вчите дитину деструктивної агресії. Не дивуйтеся, коли ваше дитя буде «шльопати» інших дітей.
 • Дитина з ГРДУ дуже вразлива і емоційна. Так влаштована її нервова система. А якщо ще багато негативного досвіду і відкидання переживала дитина, тоді вразливість трансформується в агресію.
 • Часто такі діти відчувають ополчення дитячого колективу проти них, і захищаються як вміють, досить імпульсивно і агресивно. Можуть захищатися, навіть тоді, коли і не чіпають дитини, просто їй страшно, а раптом зроблять боляче, обізвуть або не приймуть в гру.
 • Хлопчики більше схильні до ГРДУ.
 •  Спектр ГРДУ різноманітний. У когось більше розсіяна увага, але немає гіперактивності, інші діти можуть бути більш гіперактивними, а з увагою у них все в порядку. А у когось надмірно виражена імпульсивність. Діти з ГРДУ дуже різні.

 

ЗВЕРТАЮСЬ ДО ВЧИТЕЛІВ:

 • Майже в кожному класі, особливо в теперішній час навчаються такі діти.
 • Така дитина здатна і може вчитися добре.
 • Важливо вчителю вивчати, що таке ГРДУ, щоб навчити таку дитину.
 • Дитина з ГРДУ повинна сидіти на витягнутій руці біля вчителя.
 • Їй потрібно дуже часто допомагати зосереджувати увагу, ласкаво, твердо і тактовно, не принижуючи дитини.
 • Поруч з дитиною повинен бути один метр вільного простору для того, щоб порухатися. По-іншому вона не здатна сприймати знання.
 • Тільки заохочення!!! Виробити систему заохочення разом з батьками (за старання, за поведінку). Покарання не допомагають, тільки підкріплюють негативну поведінку.
 • Без довірчого контакту, такі діти не чують вчителя. Довіряти дитині допомагати вчителю, навіть в дрібницях, і за це хвалити.
 • Дітям в класі ОБОВ’ЯЗКОВО пояснюйте, як працює мозок такої дитини, що він не може всидіти на місці, що його увага розсіяна, але такі діти можуть бути ВЕЛИКИМИ вченими. Зробити однокласників такої дитини співробітниками допомоги такій дитині і обов’язково хвалити їх за це!
 • Ніколи не вішайте ярлик на дитину. За ярликом можна втратити довіру і самої дитини.
 • Підтримуйте батьків. Так,так, так! Як би вам не було важко, саме важливо підтримувати батька. Бути співробітниками допомоги такій дитині, спочатку розповідати все найкраще про дитину, а потім лише звернути увагу на вразливі зони. Батьки це оцінять і будуть щиро вам вдячні. Вони будуть молиться про вас і на вас.
 • Завжди пам’ятайте, що батьки такої дитини є хорошими батьками, але вони можуть думати про себе погано. І це неправда. Такі діти можуть народитися у найпрекрасніших батьків, і вони важкі у вихованні. ЗАВЖДИ підтримуйте «хорошість» батьків!
 • Створюючи сприятливе середовище для таких дітей – вчитель стає богом для дитини, якого шанують і якого цінують.
 • У сприятливому середовищі – такі діти рідко агресивні.
 • Дитина з ГРДУ потребує прийняття, так він навчається приймати інших. Вчитель для такої дитини дуже важлива людина. Якщо вчитель говорить про таку дитину, значить він має рацію. Спостерігайте, що ви говорите і як ви говорите. Від цього залежить самооцінка дитини.
 • Якісно відпочивайте. Піклуйтеся про себе! Розвивайтеся в своєму мистецтві і ніколи не зраджуйте себе. Педагог – це велика людина для дитини.
 • Вивчайте, що таке ГРДУ. Звертайтеся до шкільного психолога за рекомендаціями і підтримкою. Не очікуйте, що шкільний психолог маг або чарівник. Це спільна трудомістка і дуже тривала і вдячна робота.
 • У вашому класі повинна бути тільки одна дитина з ГРДУ, ні в якому разі ні два і ні три. Ви не впораєтеся. Краще тоді звільниться і зберегти своє психічне здоров’я.

 

ЗВЕРТАЮСЬ ДО БАТЬКІВ:

 • Не плекайте ілюзію, що ГРДУ проходить сам собою – не проходить, а залишається на все життя.
 • Таку дитину потрібно навчити жити в соціумі і адаптувати до життя.
 • Підлітковий вік – дуже вразливий вік для таких дітей, тягне їх на всякі НЕ дуже корисні пригоди. Підліток повинен бути постійно зайнятий чимось корисним.
 • Багато розмовляйте, обговорюйте причинно-наслідкові зв’язки.
 • Не культивуйте провину в дитині. Вона не є винною, що так працює її мозок.
 • Привчайте до режиму і планування життя.
 • Залучайте до відповідальності та благодійності (тільки з розумом).
 • Не вимагайте високих оцінок – це неможливо. Хоча дитина ваш буде дивувати вас своїми знаннями.
 • СПОРТ обов’язковий для таких дітей!!! (АЛЕ, без бойових мистецтв, ніякого карате або боксу, щоб не культивувати агресію). Корисний футбол, плавання, акробатика, біг, стрибки, танці …
 • Обов’язково виробити систему заохочення (бальну систему), це допомагає батькам і підвищує самооцінку дитини.
 • Шукайте школу для дитини, де не більше 12 дітей у класі. Коли багато дітей, нервова система у дітей з ГРДУ легко перезбуджується, складно зосереджеється і поведінка може бути некерованою. Та й вчителю важко, коли дітей 30, а тут ще дитина, яка варта всіх 10-х.
 • Будьте співробітником для педагога. Допомагайте, виходьте на зустріч і не засуджуйте педагога, якщо той не справляється. Не забувайте, що у нього є ще інші діти. Забезпечуйте педагога інформацією.
 • Вчити бути другом і дружити. Запрошуйте в гості інших дітей, створюйте середу для спілкування та соціалізації дитини.
 • Робота з психологом для таких дітей і батьків обов’язкова. Дуже добре коригує поведінку таких дітей Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ). Перевірено.

 

ЗВЕРТАЮСЬ ДО ШКІЛЬНОГО ПСИХОЛОГА:

Важливо!

 • НІКОЛИ не порушувати етику психолога! Чи не обговорювати результати діагностики з педагогами або директором школи без дозволу батька.
 • Точно розуміти свої можливості і обмеження. При необхідності делегувати батьків до іншого фахівця, який точно вміє і знає, як працювати з такою дитиною.
 • Бути завжди на боці дитини, навіть тоді, коли дитина «робить» на ваш погляд, народною мовою «жахливі» речі.
 • Обов’язково у вашій школі ВСІ без винятку вчителі повинні побувати на вашому семінарі з ГРДУ або запросіть свого колегу провести семінар.
 • Не допускати «судилищ» в школі над батьками і дітьми.
 • Допомагайте вчителю створювати здорову психологічну атмосферу в класі, де вчаться такі діти.
 • Працюйте над своїм авторитетом в педагогічному колективі. Педагоги бувають досить зарозумілі.

 

@ Ім’я дитини в цій історії змінено.

Автор – Наталія Простун, дитячий і сімейний психолог