Психологія

Дитина забирає іграшки у інших дітей – що робити батькам?

Коли дитина забирає іграшки у інших дітей на майданчику, вона перевіряє допустимі межі своєї поведінки в цьому світі. Дії батьків, які запитують психологів, що робити, коли дитина забирає чужі іграшки, будуть залежати від віку та ситуації.

Діти до 2,5-3 років ще не розмежовують речі на “свої”, “загальні” й “чужі”. Уявлення про власність і правилах її використання ще не сформовані.

А ось для трирічних конфлікти, в яких дитина забирає іграшки у інших дітей і б’ється, – ще один прояв кризи 3 років, прагнення до самостійності і перегляду поведінки, а також поки що невміння домовлятися з однолітками. Цей період – справжнє випробування на стійкість до стресів, терпіння й витримку батьків. Що ж робити, якщо дитина забирає іграшки силою?

 

Дитина забирає чужі іграшки: що не можна робити<

Така поведінка – частина дитячого розвитку. Тому, робимо те, що вже стало звичним при вихованні дитини: доведеться кілька разів повторити малюкові правила спілкування. При цьому батькам не варто:

  • голосно звинувачувати дитину – “Ти сама винна”;
  • дратуватися – “Мені вже все це набридло”;
  • узагальнювати – “Ти постійно вередуєш”;
  • змінювати точку зору, щоб згладити істерику – “Гаразд, пограй цією лялькою хвилинку”;
  • забирати чужу іграшку силою.

Що робити, якщо дитина забирає чужі іграшки

Почни з підготовчого домашнього етапу:

1. Перед прогулянкою або відвідуванням дитячого садка обов’язково нагадай малюкові спокійно й чітко, що у інших не можна забирати їхні речі.

2. У критичні вікові періоди вибирай компанію друзів, з якими дитині простіше контактувати.

3. Обговоріть вдома книги, мультфільми або рольові ігри, які дозволять малюкові поглянути на ситуацію з іншого боку.

4. Іди з майданчика, якщо дитина роздратована, погано себе почуває, чи не виспалася або голодна.

 

Якщо дитина відбирає іграшки при тобі:

1. Відразу зупини її, бажано, до того, як іграшка виявилася в руках: “Не можна забирати чуже”

2. Допоможи висловити емоції: “Я бачу, що ти хочеш саме цей м’яч. Ти сердишся, це прикро. Але відбирати іграшки не можна”

3. Запропонуй не забирати, а попросити те, що хочеться малюкові, або помінятися на свою іграшку: “Давай скажемо разом:”Дай мені, будь ласка, цей м’яч, а ти можеш взяти мої мильні бульбашки”

4. Допоможи сприйняти відмову: “Дивись, Дарина не хоче мінятися. Нехай вона грає своїм м’ячем”

5. Спокійно попроси віддати чужу річ і запропонуй альтернативи: “Це м’яч Дарини. Вона хоче ним гратися сама, і це – її право. Ми можемо сходити за нашим м’ячем або пограти у пісочниці”

 

Якщо дитина забирає іграшки у інших дітей, обов’язково зверни увагу на ситуацію й допоможи їй навчитися комунікацій в колективі. Такий досвід домовлятися і мирно взаємодіяти, правильно сприймати відмови та поважати кордони інших людей допоможе їй в дитячому садку і школі.

 

Автор – Тетяна Блінова

Джерело – tvoymalysh.com.ua

Фото – depositphotos.com