Здоров'я

Скільки діти повинні рухатися, і скільки часу їм можна проводити перед екраном: норми ВОЗ

Скільки часу в день діти різного віку повинні присвячувати фізичної активності, щоб бути здоровим, а також, скільки часу можуть проводити перед екранами смартфонів і комп’ютерів, розповіли у Всесвітній організації здоров’я (ВОЗ).

За рекомендаціями ВОЗ, які вийшли в 2019 році, щоб рости здоровими, діти повинні проводити якомога менше часу перед екранами телевізорів і телефонів, більше грати в активні ігри, а також у них повинен бути повноцінний сон. Не те, щоб це була революційна інформація, але ВОЗ додала до загальних рекомендацій точні вказівки по часу, скільки повинні діти спати, грати, а також скільки можна проводити часу сидячи без шкоди для здоров’я в залежності від віку.

Фізична активність і здоровий сон забезпечують дітям не тільки хороший фізичний розвиток (кістки, м’язи, координація рухів), здоров’я (розвинені легені і серцево-судинна система, висока опірність інфекціям), профілактику ожиріння і пов’язаних з ним захворювань. Це набагато більше: психічне здоров’я, розумовий розвиток, стійкість до стресів, в старшому віці це ще й підвищує шанси знайти друзів.

До того ж, якщо привчити дитину до активного способу життя з малих років, то ці звички допоможуть їй зберігати здоров’я в дорослому віці якомога довше.

Для того, щоб сформувати рекомендації, група експертів ВОЗ оцінила, вплив на здоров’я і самопочуття дітей фізичної активності, нестачі сну і кількості часу, проведеного перед екранами або в умовах обмеженої активності, наприклад, в колясках або автокріслах. Їх висновки були визнані Комісією з ліквідації дитячого ожиріння. Так що це сама офіційна з офіційних інформацій.

Перед тим, як перейти до конкретики, варто прояснити, що під фізичною активністю експерти мають на увазі не тільки фізичні вправи, але і домашню роботу, прогулянки, роботу в саду, активні ігри, відпочинок і розваги.

Норми фізичної активності, сну і часу перед екраном для дітей різного віку

Крім уже перерахованих вигод для здоров’я, вчені пов’язують рівень імпульсивності у дітей саме з адекватною кількістю сну, фізичною активностю та часу, проведеним перед екранами. Так що якщо хочете поліпшити поведінку дитини, дотримуйтеся цих рекомендацій.

 

Дітям грудного віку (до 1 року) рекомендується:

 • Фізична активність: чим більше, тим краще. Це можуть бути різні ігри, наприклад, лежачи на підлозі, з іграшками, повзання. Якщо дитина ще не може самостійно пересуватися, рекомендується проводити не менше 30 хвилин в день лежачи на животі.
 • Обмежена рухливість: максимум 1 годину поспіль (наприклад, в колисках / візках, дитячих кріслах або переносці і ерго-рюкзаках). Це час, якщо малюк не спить, варто використовувати для спілкування: читайте йому казки, розповідайте віршики, співайте пісеньки.
 • Час перед екраном: до року дітям проводити час перед екраном не рекомендується взагалі.
 • Сон: 14-17 годин (у віці від 0 до 3 місяців) або 12-16 годин (у віці від 4 до 11 місяців), включаючи денний сон.

 

Дітям у віці від 1 до 2 років рекомендується:

 • Фізична активність: як мінімум 180 хвилин в день. Підійде будь-яка фізична активність будь-якої інтенсивності: ігри, біг, ходьба, гімнастика для малюків.
 • Обмежена рухливість: максимум 1 годину поспіль (наприклад, в колисках / візках, дитячих кріслах).
 • Час перед екраном: до двох років краще навіть не показувати дітям екрани (тв, ноутбуки, планшети, телефони). Дворічним діткам дозволено проводити біля екрану не більше 1 години на день, чим менше, тим краще.
 • Сон: 11-14 годин, включаючи денний сон. Також важливо дотримуватися режиму сну і бадьорості.

 

Дітям у віці від 3 до 4 років рекомендується:

 • Фізична активність: як мінімум 180 хвилин в день, з яких 1 годину – це фізична активність помірної і високої активності.
 • Обмежена рухливість: максимум 1 годину поспіль (наприклад, в колисках / візках) або не сидіти на одному місці тривалий час.
 • Час перед екраном: чим менше, тим краще. В середньому не більше 1 години на день.
 • Сон: 10-13 годин. Важливо дотримуватися режиму дня.

 

Дітям від 5 років і підліткам (до 17 років) рекомендується:

 • Фізична активність помірної (коли не потрібно докладати особливих зусиль) і високій (потрібно докласти зусиль, після такого навантаження частішає дихання і серцебиття) інтенсивності не менше 60 хвилин в день. Велика частина активності повинна припадати на аеробіку. Три рази (як мінімум) в тиждень потрібно займатися вправами, які спрямовані на зміцнення скелетно-м’язових тканин.
 • Час перед екраном: 2 години в добу.
 • Сон: 11, годин сну.

 

Оскільки спосіб життя дошкільнят і школярів дуже відрізняється від того, як живуть діти, складно давати рекомендації, скільки часу можна дітям проводити практично нерухомо, а також, скільки часу проводити перед екранами комп’ютерів, планшетів або смартфонів. Просто дотримуйтеся правила: руху має бути якомога більше, а екранів якомога менше. Одне з недавніх досліджень, наприклад, говорить про те, що у підлітків, які проводять багато часу в соціальних мережах (зокрема Фейсбук і Інстаграм), погіршується психічне здоров’я за рахунок буллінгу, якому вони піддаються в коментарях, зниження кількості якісного сну, а також зменшення фізичної активності.

При цьому під фізичною активністю мають на увазі не тільки заняття спортом, а й рухливі ігри, домашню роботу, прогулянки, заняття спортом і змагання, уроки фізкультури і ранкову гімнастику.

Активний спосіб життя допоможе дітям і підліткам зміцнити серцево-судинну систему, скелетно-м’язові тканини, знизити ризик неінфекційних захворювань, тримати свою вагу в межах норми, відчувати себе впевненіше.

 

Ці поради з фізичної активності призначені для здорових дітей. Якщо ж у дитини є якісь особливості здоров’я, необхідно проконсультуватися з лікарем.

 

Джерело – uaua.info

 

За матеріалами:

ВОЗ: Рекомендовані рівні фізичної активності для дітей і молодих людей 5-17 років https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_young_people/ru/

ВОЗ: Нові рекомендації ВОЗ з питань фізичної активності, малорухливого способу життя і сну у дітей до п’яти років https://www.who.int/ru/news-room/detail/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more

American Academy of Pediatrics Adequate Sleep, Limited Screen Time Can Decrease Impulsivity in Children https://www.aap.org/en-us/about-the-aap/aap-press-room/Pages/Adequate-Sleep-Limited-Screen -Time-Can-Decrease-Impulsivity.aspx

The Lancet: Roles of cyberbullying, sleep, and physical activity in mediating the effects of social media use on mental health and wellbeing among young people in England: a secondary analysis of longitudinal data https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(19)30186-5/fulltext#%20