Здоров'я

В обіймах Морфея. 6 правил здорового сну

Майже у половини з нас (45%) немає здорового сну – така медична статистика. Як впоратися з цією проблемою і вберегти свій організм від різних недуг, які тягне за собою безсоння?

Кому не спиться?

Складніше за всіх доводиться тим з нас, хто змушений працювати в нічну зміну. У працівників транспорту, сфери обслуговування, харчової промисловості, медпрацівників, працівників МНС, телебачення, радіо, фрілансерів і веб-дизайнерів голова після такої роботи буквально йде обертом. Непросто відновити природні біоритми і тим людям, чия робота пов’язана з регулярною зміною часових поясів, – бізнесменам, політикам, дипломатам, пілотам, стюардес, спортсменам.

Тут до порушень сну часто додаються ще й підвищена нервозність, головні болі, порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Жителям мегаполісів заснути раніше непросто: цілодобово не замовкають різні шуми, не йде «спати» штучне освітлення – нічний спосіб життя стає мало не нормою. Тому з року в рік безсоння, або інсомнія, як його називають лікарі, молодіє.

Але більше за інших страждають люди середнього віку, в 35-40 хочеться взяти від життя все, що можливо. Однак мало хто в цьому віці думає про те, що найбільший подарунок – здоров’я і, зокрема, здоровий сон. Є, безумовно, відверто хворобливі стани, які вимагають втручання фахівців. Але найчастіше досить лише самодисципліни або незначного медичного коригування.

Допоможіть собі самі

Про культуру сну необхідно знати з дитинства. Але чи стане дитина укладатися в 9 вечора, якщо батьки в цей час тільки починають вечерю і у них, як то кажуть, сну ні в одному оці? Тому батьки власним прикладом повинні навчити дітей правилам здорового сну.

Підготовка до сну. Перед сном краще забути про денну суєту, заворушення і переживання. Не дарма кажуть – ранок вечора мудріший. Не варто напружувати голову ні читанням, ні переглядом телепередач, ні інтенсивними фізичними навантаженнями.

Пожалійте шлунок. Переповнений шлунок – сну не товариш. Не варто перед відходом до сну пити каву, алкоголь, курити чи вживати продукти, що мають сечогінні властивості.

Релакс. Набагато швидше Морфей візьме в свої обійми тих, хто перед сном прийняв теплу ванну, зробив дихальну гімнастику, масаж або послухав тиху спокійну музику.

Користь фізкультури. Фізичні навантаження – відмінний антистрес. Але найкраще займатися фізкультурою або ходити на прогулянки з 17 до 20 годин. Однак за 2 години до сну заняття необхідно припинити.

Комфортний сон. Таким він буде, якщо ви подбаєте про те, щоб вашим індивідуальним вимогам відповідали ліжко, матрац, подушка, температура повітря в спальні, рівень шуму і освітленості (вночі сон порушити може навіть слабке світло).

Дотримуйтеся режиму. Ви допоможете здоровому сну, якщо будете лягати і вставати в один і той же час, причому у вихідні теж. Мрія відіспатися в ці дні нехай краще залишається мрією, тому що «відсипання» не тільки не допоможе, але навіть може нашкодити організму. У дні відпочинку час підйому і відходу до сну не повинний різнитися з аналогічним в робочі дні більше ніж на 2 години. Після пробудження в ліжку краще не валятися понад чверть години, а денний сон краще звести до мінімуму.

 

Джерело – doba.te.ua