Здоров'я

Дитячий зір

Коли малюк тільки народився, його очі вимагають в 50 разів більше світла щоб його сприйняти. Новонароджений не розрізняє кольорів і не може фокусуватися на різновіддалені предмети, тому бачить тільки дуже близько розташовані об’єкти (20-30 см від обличчя), при чому зображення дуже низької контрастності і все в сірих тонах.

Два ока можуть рухатися нерівномірно і не співдружно, оскільки всі мозкові центри тільки дозрівають і зв’язок між ними тільки встановлюється. Тому якщо одне око дивиться вліво / вправо, а друге прямо або в інший бік – не лякаємося, це може бути нормою. Важливо розуміти: якщо відхилення в положенні очей постійне це не норма, якщо з’являється періодично – не панікуємо, а спостерігаємо до 3 місяців.

 

До 2 місяців гострота зору трохи поліпшується, дитина починає трохи розрізняти червоний і зелений кольори. Очі менше “гуляють” незалежно один від одного і починають стежити за рухомими об’єктами.

 

У 3 місяці малюк вже здатний бачити всі кольори. Рухи очей стають координованими.

 

До 4 місяців дитина вже здатна сприймати об’єкт, який ховається і з’являється знову як один (той же самий). Тому в ку-ку краще до 3-4 місяців не грати, оскільки малюк не розуміє, що об’єкт всього лише сховався але знаходиться поруч, а не зникає в нікуди. У цьому віці вже присутне сприйняття глибини, і дитина може дотягнутися до речі, що цікавить.

 

У 4-6 місяців малюк вже добре стежить за об’єктами, розвивається координація голова-око, яка дозволяє підносити речі до рота.

 

В 6 місяців – кольоровий зір і контрастна чутливість дитини вже як у дорослого, а ось гострота зору ще знижена і буде поступово поліпшуватися до 6 років.

У всі наступні періоди зростання функцій будуть лише вдосконалюватися. Гострота зору в 6 років вже як у дорослого.

 

Оскільки розвиток всієї зорової системи відбувається дуже стрімко і динамічно, важливо вчасно помітити відхилення від норми і вжити заходів.

 

Ознаки, які повинні насторожити батьків маленьких дітей.

З чим батьки можуть зіткнутися:

– сльозотеча. Найчастіша проблема раннього дитячого віку.

Найчастіше спостерігається одностороннє або двостороннє стояння сльози, або сльозотеча. Ця ознака може проявитися не відразу після народження, оскільки ще утворюється мало сльози, а через кілька тижнів життя, і є наслідком заблокованих слізних шляхів. Панікувати не варто, слід звернутися до свого педіатра. Часом досить лише спостереження. Що робити батькам? – Зберігати в чистоті очі і повіки – робити щоденний туалет очей (окремий ватний диск для кожного ока), протираємо очі від скроні до носа. Якщо сльоза тече постійно, щоб уникнути мацерацию шкіри навколо очей, її слід змащувати захисним кремом. Краплі з антибіотиком призначаються тільки при наявності кон’юнктивіту або дакриоцистита. Батьки вдома можуть кілька разів на день проводити масаж. Амбулаторно також практикують промивання слізних шляхів. Якщо не виникає запалення слізного мішка – до 1 року проблема може вирішиться самостійно. Лише невеликому відсотку дітей може знадобиться спеціалізована хірургічна допомога.

– косоокість. До 3 місяців періодично виникає відхилення ока і некоординовані рухи очей можуть бути нормою. Якщо Ви помічаєте відхилення ока (нехай навіть періодичне) після 6 місяців – це привід звернутися до лікаря. Не чекайте що саме пройде.

– біла зіниця (лейкокорія). Якщо на фото зі спалахом одна зіниця червона, а інша біла – вирушайте до лікаря негайно.

– підвищена чутливість до світла. Світлобоязнь може бути ознакою підвищеного внутрішньоочного тиску.

– закисання і почервоніння очей. Це класичні ознаки інфекційного процесу. Правильні краплі допоможуть швидко позбавитися від недуги. Головне не займайтеся самолікуванням і вчасно звертайтеся до фахівців.

 

Автор – офтальмолог, Євгенія Войток, pro_glaz