Здоров'я

Тепловий і сонячний удар: симптоми та перша допомога

Влітку велика ймовірність стикнутися з тепловим або сонячним ударом. Ми вже розповіли, як поводитися в спеку, щоб уникнути таких наслідків. А зараз поговоримо про те, чим відрізняється тепловий удар від сонячного. Про симптоми перегріву на сонці, а також як надати першу допомогу при тепловому та сонячному ударі, читайте в матеріалі.

Всі ми періодично чуємо вислови – сонячний удар або тепловий удар. Але не всі знають, чим відрізняються ці два поняття.

 

Сонячний удар – це розширення кровоносних судин мозку, яке відбувається через надмірно високу температуру, впливаючи на них. Простіше кажучи – перегрівається мозок. Але хочемо вас порадувати. Природа подбала про те, щоб мозок був менш схильний до перегріву на сонці. Для цього його захищають волосся, шкіра, кістки і простір з мозковою рідиною між кісткою і мозком. Хоча, якщо не берегтися, то всі ці природні подарунки не врятують від сонячного удару.

Для того щоб вчасно зрозуміти, що з вами і який вид перегріву на сонці у вас або ваших близьких – потрібно знати симптоми перегріву на сонці.

Симптоми сонячного удару:

 • не припиняється нудота;
 • сильний головний біль;
 • втрата інтересу до подій;
 • дезорієнтація;
 • висока температура тіла;
 • галюцинації або марення;
 • можливі судоми;
 • пульс від 120 до 140;
 • утруднене дихання;
 • припинення потовідділення;
 • м’язові спазми;
 • втрата свідомості.

Звучить все дуже сумно, але навіть в такій ситуації можна допомогти постраждалому.

Як надати першу допомогу при сонячному ударі

 1. Обов’язково викличте швидку допомогу.
 2. Поки швидка допомога їде – охолоджуйте потерпілого. Можна максимально звільнити людину від одягу, що нагрівся, і обернути його холодним (змоченим у воді) покривалом або простирадлом. Якщо є можливість, то потрібно обтирати (поливати) потерпілого прохолодною водою.
 3. У разі якщо потерпілий знепритомнів, потрібно привести його до тями. Можна використовувати нашатирний спирт: накапати кілька крапель на ватний тампон і піднести його до носа. Якщо вам пощастило і людина прокинулася, то наступний крок – це вода і валеріана. Якщо потерпілого не вдалося привести до тями нашатирним спиртом, то потрібно робити штучне дихання.

Щоб було зрозуміло, наскільки важливо знати симптоми і лікування перегріву на сонці, варто пояснити, до чого призводить невчасна допомога. Температура тіла буде підніматися все вище і може досягти 42 градусів. Клітини мозку під впливом таких температур почнуть поступово відмирати. Загроза зупинки серця в таких випадках значно зростає. І якщо навіть до потерпілого в такому стані встигне приїхати допомога, не факт, що його вдасться врятувати. Імовірність порятунку постраждалого автоматично зменшується до 70%, якщо йому не була надана перша допомога при перегріванні на сонці.

Симптоми і перша допомога при тепловому ударі

Симптоми теплового удару такі ж, як і для сонячного, але вони відрізняються тим, що більш яскраво виражені. А також тим, що тепловий удар – це перегрів всього організму. У зв’язку з чим страждають кровоносні судини, система кровообігу і робота всіх органів. Простіше кажучи, в першу чергу під вплив сонячних променів потрапляє кров, яка циркулює по організму. Висока температура ззовні завдає шкоди всім внутрішнім органам без винятку, за рахунок того, що руйнує кров’яні клітини.

Надання першої допомоги при перегріванні на сонці від теплового удару не менш важливе, ніж для сонячного удару і має бути вчасно здійснене. Всі ті ж поради – охолодження, приведення до тями, питво, заспокоєння постраждалого і консультація з лікарем швидкої допомоги.

Знаючи всі поради з надання першої допомоги при перегріванні на сонці, ви можете бути впевнені в тому, що швидко зреагуєте, якщо потрапите в таку складну ситуацію. Для того щоб подібних ситуацій уникнути – в спеку потрібно носити головні убори, пити прохолодну воду, намагатися не перебувати довго на відкритому сонці, вчасно приймати їжу і не вживати алкоголь!

І пам’ятайте – відпочивати потрібно безпечно!

 

Джерело – dobre.stb.ua