Корисності

Корисна звичка: секрет виховання розумної та доброї дитини

Illustration: Luisa Uribe

Коли мова йде про виховання дітей розумними та добрими, потрібна одна потужна, але проста звичка. Це абсолютно безкоштовно, займає всього 10-15 хвилин на день і під силу кожному та кожній.

Коли ми стаємо батьками, ми будуємо грандіозні плани та маємо великі мрії щодо наших дітей. Ми хочемо, щоби вони були розумними, щоби домагались усього, чого прагнуть, і отримували від життя те, що хочуть. Ми хочемо, щоби вони зростали добрими та дбайливими членами суспільства. І було б непогано, якби за кермом вони не забували вмикати потрібний сигнал перед поворотом.

Але це складне завдання. Особливо для тих, хто вважає, наче день уже є успішним, якщо діти просто не забули почистити зуби двічі на день.

І все ж, настав час налаштувати дітей на успіх у житті. Як же ж ми можемо ростити розумних і добрих дітей, не перетворюючись на сержанта, який заповнює кожну вільну хвилину флеш-картами і примусовою добротою?

Отож, є гарна новина про розвиток розумних дітей. Як з’ясувалося, у батьків є одна магічна «ключова звичка», яка допоможе виховати розумних та добрих дітей. Якщо ви ще не чули про ключові звички, то вони є такою собі елітною категорією звичок, які починають ланцюгову реакцію, впливаючи одразу на кілька областей вашого життя. Іншими словами, ви можете зосередитися лише на одній ключовій звичці, але відчуватимете одразу кілька позитивних наслідків. Так, як зазначає Чарлз Дахіґґ у «Силі звички», саме ключові звички пояснюють, чому Майкл Фелпс став олімпійським чемпіоном, чому одні студенти перевершують інших, а деякі люди після багатьох років безуспішних спроб нарешті втрачають зайвих 18 кг, стають продуктивнішими на роботі та все одно встигають вчасно повернутися додому на вечерю зі своїми дітьми.

Найкращим у цій конкретній «ключовій звичці» для виховання розумних та добрих дітей є те, що вона абсолютно безкоштовна, займає всього 10-15 хвилин на день, і під силу кожному та кожній. Оскільки, щоби плекати розумних і добрих дітей, ви не повинні реєструвати свою дитину на дороге навчання або двічі на день показувати їй фільм «Диво». Все, що вам потрібно зробити, це читати їй уголос. Навіть якщо вона вже вміє читати сама. Адже, як показують дослідження, саме читання вголос є тією потужною ключовою звичкою, що допомагає виховувати розумних і добрих дітей.

Але ось що стає на шляху цього. У батьків вимоги до часу нескінченні. У них є білизна, яку треба скласти, дитячі бійки, які треба розборонити, корисні обіди, які треба приготувати. Дітям потрібна допомога з домашнім завданням, автомобілю потрібна заміна масла, а ще треба ж принести закуски, щоби було чим похрумкати після гри. Батьки повинні записатися до лікаря, поповнити банківський рахунок і зашити той триклятий шов на одягу, який розійшовся. І так далі.

Саме тому, коли мова йде про читання дітям вголос, батьки схильні надавати цьому завданню вельми низький пріоритет. Під час опитування американських сімей у 2018 році лише 30 відсотків батьків повідомили, що приділяють читанню вголос разом зі своїми дітьми принаймні 15 хвилин на день. Втім, знайти цей час можна. Варто лише усвідомити, що це справді необхідно.

Що ж саме робить читання вголос для дитини? Коли мова йде про виховання розумних дітей, чи читання вголос це справді все, що треба? Власне, ось що відбувається, коли ви читаєте вголос вашій дитині щодня:

 

Дитина чує широке різноманіття слів.

І це дуже важливо. Як переконує автор популярного підручника з читання вголос Джим Трелеаз, словниковий запас дитини під час вступу до школи – це єдина дошкільна навичка, що має найбільше значення, оскільки є головним провісником успіху чи невдачі у школі. Звісно, дитина йде в школу, щоби дізнатися нові слова, але слова, які вона вже знає, визначають, скільки з того, що каже вчитель, буде їй зрозуміло. І оскільки більшість пояснень за перші чотири роки навчання є усними, дитина, яка має найбільший словниковий запас, зрозуміє найбільше, а дитина з найменшим словниковим запасом – найменше.

 

Збільшується мозок дитини. Буквально.

Чим більше ви читаєте своїй дитині, тим більше нейронів утворюється та з’єднається в її мозку.

 

Дитині відкривається шлях до читання на все життя.

Читання має важливе значення для процесу навчання, і діти, які мають проблеми з читанням, як правило, мають проблеми з навчанням у школі. Але існує можливість дати дитині цей ключ до успіху в школі та в житті, адже, як стверджує знаменита книжка «Стати нацією читачів»: найважливішою діяльністю для здобуття знань, необхідних для можливого успіху в читанні, є читання дітям вголос.

 

Поведінка дитини поліпшується.

Коли ви читаєте вголос, ви збільшуєте здатність вашої дитини тримати увагу та зосереджуватися. Це навички, які, безумовно, допомагають дитині в школі (та житті загалом). Крім того, читання дитині вголос може здатне знизити схильність до агресії.

 

Будується міцніший зв’язок з дитиною.

Діти люблять, коли батьки читають їм уголос через фізичну близькість і емоційний зв’язок, який при цьому виникає. Діти часто розповідають, що для них найособливішим часом із батьками запам’ятався час, проведений разом за читанням. І це має сенс, якщо подумати. У нашому напруженому сучасному житті, як часто ми залишаємо все, що робимо, відкладаємо телефони та просто насолоджуємося часом із нашими дітьми? Отож-бо й воно. Крім того, сильний зв’язок із дитиною веде до кращої взаємодії з нею, а це щось, чим батьки можуть скористатися.

 

Підвищується здатність дитини до емпатії.

Коли ви читаєте художню літературу своїй дитини, її мозок буквально живе життям героїв на нейробіологічному рівні. Іншими словами, під час читання ви показуєте своїй дитині різні типи людей і даєте їй можливість поставити себе на їхнє місце. Розвиток емпатії навчить вашу дитини бути другом, який співчуває, партнером, який почує протилежну думку у суперечці, і співчутливою людиною, яка допомагає іншим.

 

Яка тут мораль? Одна звичка читати вголос вашій дитині починає ланцюгову реакцію всіх цих позитивних результатів і багато іншого. Тож, якщо ви шукаєте секрет виховання розумних дітей – це читання вголос.

 

Джерело – bokmal.com.ua