Батьки

Перші гроші і перший заробіток дитини

Ставлення до грошей у дитини формується відповідно до того, яку фінансову політику веде її сім’я. Тому, звичайно ж, краще, що ми можемо зробити для матеріального благополуччя наших дітей – це на своєму прикладі показувати, як потрібно поводитися з грошима.

Починаючи з першого класу дитині можна і потрібно давати кишенькові гроші. Батькам важливо пам’ятати, що ці гроші ми даємо в розпорядження дитині і ми не повинні втручатися в те, як вона хоче ними розпорядитися: відкладати, вкладати в щось або витрачати. Краще в кінці тижня обговорити отримані результати і допомогти дитині зробити висновки. Спочатку гроші потрібно давати щодня. Через якийсь час можна поговорити про те, чи виходить щось відкладати, виходить чи запам’ятовувати суми витрат, чи вдається планувати.

Якщо на ці питання буде позитивна відповідь, то можна переходити на щотижневу видачу кишенькових грошей. Добре б перед кожною наступною видачею проаналізувати разом з дитиною всі витрати і кількість зекономлених грошей. Можна допомогти дитині поставити цілі для збирання грошей. В ідеалі їх повинно бути дві. Одна більш короткострокова (близько місяця відкладання) і інша більш істотна (3-4 місяці). Для цих цілей потрібно завести коробочки або конверти і зробити на них напис (а краще наклеїти картинку того, на що дитина збирає гроші).

Хорошим стимулом буде щотижневе перераховування зібраних грошей, визначення того, скільки зібрано і скільки залишилося. Важливо хвалити дитину за те, що їй вдається займатися такою серйозною, дорослою справою, і не менш важливо вчити її хвалити себе саму за фінансові досягнення.

 

У віці від шести до восьми років дитині бажано усвідомити кілька істин, пов’язаних з грошима:

  • Гроші люблять рахунок, облік фінансів – це основа планування.
  • Гроші можуть бути об’єктом чужого інтересу. Важливо навчити дитину основам фінансової безпеки.
  • Не все в житті можна купити. Є більш важливі цінності – життя, любов, здоров’я, відносини, радість близьких.
  • Гроші не з’являються самі по собі, їх потрібно заробляти.

Гроші спочатку потрібно заробити, а потім вже витрачати. Якщо вам вдасться придумати разом з дитиною якийсь вид заробітку, то це взагалі буде чудово.

 

Поділюся особистою історією. У моїй восьмирічній доньці вже виникають ідеї про те, як вона може заробити. Вона дуже любить творити різні вироби і у неї з’явилося бажання проводити платні майстер-класи для дітей. А влітку вона хоче допомагати своїй бабусі в виробництві фруктової пастили, і вже навіть визначила, як з нею будуть розраховуватися. Щоб було по-чесному, вона буде відповідати за якийсь конкретний вид (наприклад, слива) і тоді бабуся легко зможе порахувати, скільки грошей їй платити.

Але є один момент, без допомоги дорослого тут не обійтися. Тому, якщо вам вдасться підтримувати дитину в її починаннях, у вас буде бажання і можливість виділяти для цієї затії час, то все вийде. А у дитини з’явиться безцінний досвід підприємництва.

 

Фінанси – це захоплююче і цікаво, це може стати для наших дітей захоплюючою “дорослою” грою. Я за легкість, а ви?

 

Автор – психолог Тетяна Коваленко

Джерело – osvitanova.com.ua