Діти

Іграшки та психічне здоров`я дітей. Як зробити вибір

Іграшки та психічне здоров’я дітей. Як зробити вибір. Іграшки та психічне здоров`я дітей. Як зробити вибір.

Ангелова С. О.

Пропонуємо вам інформацію для роздумів.

По перше запитаємо себе, для чого потрібні іграшки? На це просте запитання маємо дитячу відповідь – щоб гратися! Тепер розгорнемо це зауваження з точки зору психолога:

 1. Іграшки спонукають дитину до діяльності;
 2. Надихають їх на різноманітні ігрові сюжети;
 3. Сприяють її психічному розвитку.

За допомогою іграшок кожна дитина може створити свій власний світ, в якому вона виконує роль Деміурга. На думку дослідників ігри, вона виконує дві функції: по перше, моделює життя дорослих і таким чином служить для оволодіння соціальним досвідом, а по-друге служать для емоційного відреагування, що допомагає зберегти психічне здоров`я. З цієї точки зору рекомендованим списком іграшок буде такий:

 • ляльки та лялькові дома, лялькові родини,
 • посуд та меблі,
 • набори, для гри у різні професії,
 • транспорт,
 • різноманітні м`ячи та інший спорт інвентар,
 • повітряні кульки, мильні кульки,
 • конструктори,
 • матеріали для дитячої творчості,
 • м`які іграшки,
 • карнавальні костюми
 • ляльки-рукавички для лялькового театру.

Основними вимогами до іграшок є їх

 1. безпечність,
 2. якість,
 3. відповідність віку дитини,
 4. велика варіативність використання.

Безпечність іграшки залежить від матеріалу, з якого вона зроблена, барвників, якими вона розфарбована, вони не повинні бути токсичними. Тому купувати треба сертифікований товар, що має гігієнічний висновок. Іграшки повинні легко митися, оброблятися дезінфікуючими засобами чи бути випраними. Для створення психологічного комфорту дітям рекомендовані м`які іграшки, але вони не повинні бути занадто великими, не більше три четверті зросту самої дитини, адже вона мати змогу легко маніпулювати нею. Комфортна іграшка повинна бути приємною на дотик. Тому, вибираючи будь-який подарунок закрийте очі та відчуйте  його долонями. Особливо це важливо, коли роздумуєте, що купити немовлятам. Прощупайте іграшку чи не застряне пальчик у щілині чи отворі, подивіться чи не розколеться вона  на гострі уламки (таке часто трапляється з виробами з тонкої та неякісної пластмаси). На іграшках виробник повинен зазначити для якого віку вона рекомендована, звичайно для маленьких треба виключити дрібні іграшки та деталі. Для того, щоб дитина гралася з іграшкою довго, іграшка повинна мати великий потенціал, багато варіантів використання.

Найчастіша помилка дорослих це купівля дуже яскравих іграшок та іграшок з різкими звуками. Такі подарунки втомлюють нервову систему здорових дітей, а малята що мають емоційні проблеми жахи, підвищену тривожність, агресивність тощо постраждають від них ще більше. Популярними є іграшки з елементами живлення, з низьким діапазоном можливостей – кілька рухів та звуків. Оманливе чудо механічного життя приваблює і маленьких і великих покупців. Але через кілька днів всі можливості застосування її використані і дитині кортить узнати, як це зроблено. Маленький дослідник розбирає іграшку по частинам, а скласти вже не може, виробники не “передбачили” цей варіант, бо таке виробництво значно дорожче. Тому щоб уникнути зайвого розпачу, треба віддати перевагу конструкторам. 
Якщо підсумувати всі вимоги та побажання і скласти образ ідеальної іграшки, розуміємо, що коштує вона недешево. Але не поспішайте перейматися, навіть на кілька гривень можно зробити дитині гарний подарунок.

Я маю на увазі  так звані канцтовари. Олівці, фарби, пензли, воскова крейда, альбоми для малювання, книжки розмальовки, кольоровий папір, клей, ножиці та інше. Все це спонукає дитину до творчої діяльності, служить для виплескування її переживань та почуттів, безпечне і якісне навіть за помірну ціну. Наш ринок пропонує велику кількість паперових саморобок навіть діти десяти-дванадцяти років охоче грають з вирізаними ляльками, склеєними драконами та картонними будівлями.

Хочеться запропонувати зробити іграшки своїми руками разом з дитиною. По-перше, це добрий привід для спілкування, а по-друге такі іграшки відповідають всім віщезгаданим вимогам та реалізують всі можливості.

Зробити іграшки можна з чого завгодно, що знайдеться у вашому господарстві. Клей ПВА, нитки та голки у умілих руках здійснять чудо перетворення.

І останнє зауваження багато, хто з батьків мають рацію, розпитуючи дитину, що саме вона хотіла б отримати у подарунок.

 

Джерело – sofia-dom.com.ua