Діти

Музикотерапія для дітей. Яку музику включати дитині?

Значення слухового сприйняття для маленької людини дуже складно переоцінити, особливо якщо йдеться про новонароджених дітей, яким потрібно певний час перебувати в лікарні. У багатьох країнах світу недоношеним малюкам і всім немовлятам, які знаходяться в реанімаційному відділенні, в обов’язковому порядку включають неголосні музичні композиції. Вони позитивно позначаються на їхньому стані здоров’я, прискорюючи процес одужання.

 

Розвиток сенсорики у дітей раннього віку

В якості терапії музика використовувалася дуже давно. Проте лише кілька десятиліть тому фахівці почали з її допомогою проводити корекцію психоемоційного та фізичного стану в дітей молодшого віку.

Традиційно для цього використовували симфонічні та камерні класичні твори, а також народні колискові пісні. Саме ці композиції показали найкращий результат для стимуляції асоціативних зв’язків у суб’єктивних переживаннях маленького меломана. Крім того, крихіткам ці заняття дуже подобаються! А це вагомий привід для мами заспівати малюку заколисуючу дитячу пісеньку або дати юному даруванню можливість зіграти на музичному інструменті.

Всесвітньо відомий психіатр і фізіолог Володимир Михайлович Бехтерєв ще на початку ХХ століття встановив: певний ритм, закладений у музиці, впливає на рівновагу в нервовій системі дитини. Певні композиції мають стимулюючий вплив на загальмованих дітей і заспокоюють надмірно збуджених. Крім того, лікування нервових тіків та інших неврологічних проблем також під силу музиці.

 

Переваги музикотерапії для дітей:

  • На відміну від інших методів, вона не має протипоказань, що дуже важливо для лікування маленьких пацієнтів;
  • Легкий та доступний метод, застосувати який без зусиль можна в домашніх умовах;
  • Доведена ефективність музики в корекції багатьох патологій робить її незамінною для дитячого здоров'я та гармонійного розвитку;
  • Аудіотерапія відмінно поєднується з іншими способами корекції, тому використовувати її можна як самостійно, так і в комплексі з іншими методами.

Не дивно, що сьогодні ринок пропонує великий вибір різних композицій, які спеціально записані для малюків з урахуванням їхніх вікових норм і потреб.

Дослідження показали, що у дітей, які під час внутрішньоутробного розвитку або в процесі пологів переживали кисневе голодування, після музичної терапії поліпшувалися всі життєві показники: артеріальний тиск, пульс, ритм дихання. І організм маленького слухача краще адаптувався до навколишнього середовища.

 

Як використовувати музику для здоров’я дитини?

Лікарі впевнені, що музика допоможе зняти стрес і мінімізувати біль під час лікування багатьох захворювань.

Для цього підходять спокійні і тихі композиції. Було задокументовано, що стан розслаблення, викликаний певним типом музики, може змінити сприйняття навколишнього світу дитиною.

Дослідження показують, що заспокійлива музика допомагає стабілізувати кров’яний тиск, якщо її слухати до, під час і після лікарських маніпуляцій. Медики в усьому світі використовують ці приємні звуки у своїй педіатричній практиці.

 

Музикотерапія для дітей: лікування звуками

Мета допоміжної музичної терапії полягає в тому, щоб маленькі пацієнти почували себе більш комфортно і легше переживали травмуючий досвід. Як зазначає American Association of Music Therapy, “кваліфікований музичний терапевт може використовувати музику, щоб швидко допомогти пацієнтові поліпшити його психоемоційний стан”.

За допомогою музичної терапії фахівець може поліпшити емоційну адаптацію малятка-пацієнта, зменшити його занепокоєння і депресивні прояви, пов’язані з перебуванням в лікарні. Також музична терапія допоможе дітям впоратися з втратою і горем.

У дитячій лікарні Лос-Анджелеса (США) дітям вмикають заспокійливу музику перед медичними процедурами або операціями, щоб допомогти зменшити тривожність.

Доведено, що музична терапія зменшує дистрес на 20%, а інтенсивність больового синдрому приблизно на 10%. У 2007 році в дитячій лікарні було проведено 933 сеанси музичної терапії. У 2010 році була проведена одна тисяча сімсот тридцять одна музична сесія і 4479 у 2011 році … Медики планують використовувати цю позитивну тенденцію і далі.

 

Що передає музика?

Аудіокомпозиції, засновані на поєднанні звуків, успішно відбивають і передають:

  • Емоції – радість, тривогу, наснагу, печаль, ніжність, впевненість, страх …;
  • Процеси – серйозність, енергійність, рішучість, …;
  • Різні характеристики рухів – швидкість, помірність, пружність, поривчастість.

 

 

Автор – Юлія Волобуєва

Джерело – tvoymalysh.com.ua

Фото – depositphotos.com