Діти

Режим дня для першокласника

Режим дня для першокласника відіграє особливу роль. Адже навантаження істотно збільшуються, а нові обов’язки вимагають більшої зібраності. Режим дисциплінує, допомагає звикнути до нових умов життя.

Лікарі наполягають на суворому дотриманні режиму дня для першокласника, підкреслюючи, що так можна вберегти школяра від перезбудженності і дратівливості. Тільки з його допомогою ви збережете нормальну працездатність дитини не просто протягом дня, а й протягом усього навчального року. Режим дня, який ми пропонуємо, підходить і для молодших школярів інших класів – наш розпорядок складений з урахуванням часу, необхідного для виконання домашнього завдання.

Згідно з дослідженнями вчених, можна виділити два піки працездатності протягом дня. Перший – 8-11 годин ранку, коли дитина якраз знаходиться в школі. Після цього часу якісні показники працездатності в організмі падають. Другий пік – 16-18 годин вечора. Потім йде інтенсивний спад.

Віталій Степнов, педіатр: «Не можна не рахуватися з піками працездатності дитини. Часто батьки дивуються, чому після всіх гуртків і секцій дитина так довго робить уроки, хоча ще зовсім недавно вона була бадьорою. Та тому що втомлюється вона до вечора! Пік працездатності організму вже пройшов, і тепер йому пора відпочивати, незважаючи на те, що дитина може весело гратися або бігати по квартирі ».

 

Основні правила режиму дня для першокласника

 1. Першокласник повинен спати не менше 10 годин, плюс – денний сон, до якого звик організм. Тому постарайтеся, щоб він лягав не пізніше 9 вечора і вставав о 7 ранку.
 2. Відразу після уроків погуляйте з дитиною хоча б хвилин 40. Тільки потім ідіть на обід – нехай нагуляє апетит. До того ж, учні молодших класів повинні гуляти в день по 3 години.
 3. Обід повинен бути в 13.30-14.00. Після цього дайте своєму непосиді вдосталь відпочити. Не потрібно відразу ж саджати його за уроки – зараз у нього спад працездатності, тому все одно нічого доброго з цього не вийде.
 4. Навіть якщо дитина вже не спить вдень, може прийти додому та відразу ж заснути. Це означає, що організм вимотався. Дайте дитині можливість відпочити.
 5. Тільки лише, коли дитина поїла і відпочила, може сісти за уроки. Домашнє завдання в першому класі скасували, але коли ваша дитина перейде до наступного класу молодшої школи, не забувайте, що 30-60 хвилин – це максимум, відведений на це заняття. Оптимальний час – 16.00-17.00.

Валентина Філенко, дитячий психолог: «Коли прийде час домашнього завдання, не змушуйте дитину швидко кинути іграшки і сісти за уроки. Дочекайтеся моменту, коли він відкладе одну іграшку і візьметься за другу. Якщо Ви скасуєте процес гри, необхідність виконання домашніх завдань придбає негативне забарвлення».

 

 1. Після приготування домашнього завдання дитина може піти в секцію або гурток. Дорогу туди якраз можна поєднати з прогулянкою. Не забуваємо, що на свіжому повітрі потрібно знаходитися не менше трьох годин на день.
 2. Ніяких домашніх завдань ввечері! Не встигаєте на гурток? Краще відкласти одне заняття, ніж перенести уроки на вечірній час.
 3. Перезбудження, що накопичилося за день, потрібно зняти прогулянкою. Не думайте, що вечірні танці і небувала активність свідчать про те, що дитина не втомилася. Щоб зняти напругу, погуляйте з дитиною перед сном. Якщо лягаємо в ліжко о 21.00, то почати прогулянку треба не пізніше 19.30, відразу після вечері.
 4. Телевізор можна дивитися не довше 45 хвилин в день, а краще взагалі без нього обходитися. Лежачи дивитися його не можна, тільки сидячи і на відстані 2-2,5 м від екрану. А після вечірньої прогулянки краще не сідати біля екрану, а прийняти теплий душ, випити склянку теплого молока і лягти спати.
 5. Відхід до сну повинен бути спокійним, без розмов про денні труднощі і без нагадувань про прикрі помилки або невдачі минулого дня.

 

Режим дня першокласника: зразок

7.00 підйом

7.00-7.30 водні процедури, зарядка

7.30-7.50 сніданок

7.50-8.20 дорога в школу

8.30-12.30 заняття в школі

11.00 другий сніданок

12.30-13.00 дорога додому (краще по свіжому повітрю)

13.00-13.30 обід

13.30-14.30 післяобідній відпочинок, а краще сон

14.30-15.00 полуденок

15.00-16.00 прогулянка, ігри, спорт

16.00-17.00 домашні завдання

17.00-19.00 прогулянка

19.00-20.00 вечеря і вільні заняття (читання, допомога мамі по дому, ігри тощо)

20.00-20.30 підготовка до сну

20.30-7.00 сон

 

Режим харчування першокласника

 1. Харчування першокласника повинно бути п’ятиразовим: сніданок вдома, другий сніданок в школі, обід, полуденок і вечеря.
 2. Гарячий сніданок для дитини обов’язковий. Найкраще – гаряча каша, але ми знаємо, що з набагато більшим задоволенням дітлахи накидаються на пластівці. Простежте, щоб пластівці були цільнозерновими, ​​а молоко – теплим. Можна балувати дитину сирниками, оладки, млинцями, омлетом – різноманітність харчування теж дуже важливо.
 3. Сніданок повинен бути спокійним і розміреним. Ніяких «Швидше, ми спізнюємося!». Краще розбудіть дитину на півгодини раніше, ніж потім будете її підганяти. Для здоров’я (як фізичного, так і психологічного) немає нічого гіршого, ніж стрес, який створюється обмеженням часу.
 4. На обід дитині варто запропонувати легкий суп (не потрібно варити міцний м’ясний бульйон – зростаючому організму він не корисний). Друге блюдо не повинно бути гострим, смаженим, жирним. Не подавайте до столу майонез або кетчуп (хіба що натуральний, без добавок). Додавайте до обіду багато овочів, наприклад, велику порцію салату.
 5. На полуденок чудово підійдуть свіжі фрукти, оладки або млинці. Додатково порадуйте малюка свіжим какао.
 6. Вечеря повинна бути легкою, але ситною. Дитина не повинна наїдатися за весь день. Якщо вона лягає спати о 21.00, то вечеряти сідаємо о 18.00-19.00, не пізніше.
 7. Харчування має бути різноманітним. Ми маємо на увазі не просто склад продуктів, а й спосіб подачі страви. Адже діти охочіше їдять, якщо тарілка прикрашена смішними мордочками, або на ній красиво лежать продукти декількох кольорів.

 

Гуртки та секції в розпорядку дня першокласника

Фізіологи не рекомендують починати навчання в школі паралельно з азами танцювальних па або першими ударами кунг-фу. Краще зробити це за рік до школи, або вже з другого класу. У першому класі навантаження повинні бути мінімальними.

Якщо Ви бачите, що дитині важко справлятися з навчанням, поєднуючи її з розпочатим рік тому гуртком, краще відкладіть заняття на рік. Але обов’язково прислухайтеся до думки свого школяра: якщо додаткові заняття йому дуже подобаються, залиште якусь одну секцію, а другу «поставте на паузу».

Пам’ятайте, що в цей час дитині дуже потрібна наша підтримка. Не потрібно постійно вказувати, що їй робити, зосереджуватися на шкільних труднощах, вимагати відмінних результатів і лаяти за неакуратні зошити.

Ви повинні бути однією командою: дайте дитині відчути, що у неї є захист, що батьки – на її боці. І дотримуйтеся режиму дня для першокласників. Успіхів вам і маленькому школяреві!

 

Джерело – uaua.info