За чашкою кави

Чи варто її так сильно любити?

В неї або закохуються до безтями, або намагаються назавжди прогнати зі свого життя.

Від неї почуваються залежними.

Її хочеться відчути на смак, лише відкривши очі зранку.

Вона так тонізує….

 

Яйця та кава – ось два найбільш уживані і найбільш неоднозначні продукти.

І хоча, кажуть, що істина десь посередині, все ж вона на боці корисності кави.

 

Ось посилання на одне з наймасштабніших досліджень (після знаменитого Гарвардського), тут вже важко звинуватити у підкупності вчених, бо охопило 10 країн Європи та 521330 людей і проводилось воно спільно Оксфордським університетом, Імперським коледжем Лондона і Міжнародним агентством з вивчення раку (IARC) в рамках масштабного дослідження EPIC (Європейське перспективне дослідження раку і харчування):

https://annals.org/aim/article-abstract/2643435/coffee-drinking-mortality-10-european-countries-multinational-cohort-study

 

А ось це дослідження стосується не білого населення Америки: 58 397 учасників.

https://annals.org/aim/article-abstract/2643433/association-coffee-consumption-total-cause-specific-mortality-among-nonwhite-populations

 

Нефільтрована кава має речовину під назвою кафестол, яка і надає їй цього гіркого присмаку і підвищує чутливість клітин до інсуліну

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.jnatprod.7b00395

 

І все було б прекрасно, АЛЕ, на жаль, кафестол, як двуликий Янус, має і темний бік – він стимулює порушення холестеринового обміну, прискорюючи розвиток атеросклерозу, тому все ж краще пити фільтровану каву, а чутливість клітин до інсуліну посилювати фізичними вправами (багато ходити, бігати, стрибати і не сидіти на місці).

Кофеїн з кави також НЕ страшний: крім того, що він покращує мікроциркуляцію крові в судинах, особливо капілярах, він ще і стимулює використання жиру в якості енергії.

Японські вчені кажуть, що 1 чашка кави в день на 24% знижує ризик смерті в людей старшого віку, а італійські – що на 20% – ризик хвороби Альцгеймера (ох вже те знамените рістрето Віто Корлеоне, коли він робив свою пропозицію, від якої не можна було відмовитися).

І це не лише профілактика хвороби Альцгеймера, але і Паркінсона і втрати пам’яті взагалі. І те саме стосується профілактики подагри.

Кава сповільнює старіння, вона гальмує так званий молекулярний шлях mTOR, який у старших людей відключає контроль за негативними змінами в клітинах і мутаціями.

Кава зміцнює м’язи, коли 1-2 чашки, але коли занадто багато її пити – то стимулює діурез (сечовиділення), а з ним – і виділення кальцію (тому завжди вживайте зелень: петрушку, капусту, кунжут, мак, щоб поповнити запаси кальцію).

Ну і останній, але важливий аргумент на захист 1-2 чашок кави – це її метаболізм, тобто з якою швидкістю вона засвоюється.

Тут ми різні – чийсь організм це робить швидко, чийсь – повільніше, а в когось та кава, точніше – кофеїн, “гуляє” по організму довго – все залежить від поліморфізму гена CYP1A2.

У того, хто метаболізує кофеїн довго, підвищується ризик пошкодити серце та судини серця. Але ОДНА чашка кави навіть їм буде корисна.

Перевірити свою швидкість метаболізму можна в більшості лабораторій.

 

Висновок: любите каву — любіть і далі пийте, але, як всяка любов, щоб від неї не плакати від перенасичення, має бути чимось розбавлена — цікавою роботою, фізичною активністю. І цікавим життям взагалі.

Не пийте каву від нудьги, пийте вранці, робіть маленькі ковтки і відчувайте, що це і ліки, і задоволення.

 

Автор – Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог