За чашкою кави

11 правил виховання дітей в країнах Північної Європи. Тепер розумієте, чому скандинави такі просунуті?

У кожній культурі є прийоми і техніки, які варто запозичити іншим. Скандинави і тут попереду всієї планети. Їх діти слухняні, а батьки розслаблені. Їх пріоритети і розстановка цінностей, починаючи з прогулянок в будь-яку погоду і закінчуючи помірним навантаженням на дитину, роблять дітей щасливими і дають їм можливість насолоджуватися цим моментом життя.

 

До Вашої уваги найбільш вражаючі і корисні правила виховання дітей від скандинавських батьків, які ви з легкістю зможете застосувати на практиці.

 

1. Не потрібно зациклюватися на розвиваючих заняттях.

© eastnews 

Жителі Скандинавії дотримуються тактики «розслабленого батьківства». Це означає, що вони не зациклюються на розвиваючих заняттях, гуртках і секціях, не стараються навчити малюка китайської грамоти та синхронного плавання одночасно. Для них куди важливіше особистий контакт з дитиною. Згідно їх філософії, у дітей має бути час для неробства, коли можна нікуди не поспішати, побути наодинці з собою і пограти. На їхню думку, це допомагає розвивати важливі навички, вчить керувати емоціями і розвиває уяву.

 

2. Не варто купувати багато іграшок.

© eastnews 

Скандинавські мами і тата вважають, що коли у дитини велика кількість ляльок, машинок і настільних ігор, вона частіше відволікається, гірше зосереджується. А мала кількість іграшок дає дитині можливість застосувати фантазію і вчить цінувати те, що він має.

 

3. Заохочуйте прагнення дитини до самовираження

На дитячому майданчику ви ніколи не почуєте гучне «Не ходи туди, забруднишся!». Навпаки, батьки заохочують будь-яке прагнення дитини до самовираження: помацати брудний камінь – будь ласка, пострибати в калюжі – ласкаво просимо. Дітям дозволяють грати так, як їм подобається, без моралей. А якщо дитина прийшла з прогулянки в чистому одязі, значить вона і зовсім не гуляла, вважають скандинави.

 

4. Прищеплювати любов до природи і прогулянкам в будь-яку погоду

© eastnews

У норвезькій мові є навіть спеціальне слово – friluftsliv, яке означає «вільне повітря життя», тобто єднання з природою, вміння сповільнюватися і споглядати навколишню красу. Сьогодні це слово позначає цілу філософію і міцно вкоренилося в їх культурі. Вчені стверджують, що такий підхід до життя допомагає мінімізувати стрес, поліпшити відносини в родині і навіть підвищити рівень ендорфінів, відповідальних за щастя.

Також в Скандинавії суворий клімат, гарна погода буває нечасто. Тому скандинави не бояться поганої погоди – вони просто одягаються відповідно і свято вірять, що погана погода допомагає дитячої імунній системі стати міцніше й успішно справлятися з різними вірусами.

 

5. Не забувайте про роль батька в сім’ї

Ice Cream Cargo

Папи не просто беруть участь в житті дитини, а беруть на себе всі повсякденні обов’язки. Почалося це все з державних програм, які заохочують вихід батьків в декрет. Декретна відпустка пап в Норвегії становить близько півроку, в Данії – 4 місяці, в Швеції – 3, і все є оплачуваними в повній мірі. Такі умови спонукають батьків проводити більше часу зі своїми дітьми. В результаті вони беруть активну участь у житті дітей, а обов’язки не розділяються між батьками по патріархальним принципам.

 

6. Займайтеся спортом, а не гонкою за медалями

Skater in West Harbour

Любов до фізичних активностей прищеплюється з дитинства. Вони не оцінюють результати, не контролюють «придатність» дитини до того чи іншого виду спорту. Якщо дівчинці із зайвою вагою подобається займатися гімнастикою, їй не скажуть ні слова проти ні батьки, ні тренери.

 

7. Забудьте про фізичні покарання

14th photo

Швеція в 1979 році стала першою країною в світі, де офіційно були заборонені тілесні покарання дітей як в школі, так і вдома. Всі розбіжності прийнято вирішувати розмовами і поясненнями.

Наприклад, якщо перехожі на вулиці побачать, що батько ляснув дитини по попі, то відразу подзвонять в поліцію. В такому випадку малюка можуть передати в іншу сім’ю, а його законного представника посадити в камеру попереднього ув’язнення і порушити кримінальну справу. Якщо буде доведено факт багаторічного «побиття» з боку батька, то його посадять у в’язницю на термін 1,5 роки.

 

8. Не спирайтеся на гендерні стереотипи

DSC02363

Коли малюк з’являється на світ, йому не купують рожеві або ж блакитні речі. Дітей вважають за краще одягати в нейтральні кольори. В цьому є практичний умисел: речі нейтральних кольорів можна буде залишити для молодшеньких.

Крім одягу, іграшки теж купують незалежно від статі, не нав’язують стереотипні гендерні ролі. А ще у них є гендерно-нейтральні дитячі сади, де дітей не поділяють за статевою ознакою і звертаються до них просто по іменах.

 

9. Навчіть дитину любити власне тіло

Soaking some sun and a novel while the kids play

Мами і тата в Скандинавії дозволяють дітям бігати голяка, наприклад, на задньому дворі будинку, причому навіть в погану погоду. Вони не вселяють думку, що голяка ходити соромно, навпаки, заохочують інтерес дитини до вивчення власного тіла, відмінностям від інших, щоб згодом у дитини не було комплексів, коли їй доведеться роздягатися в громадському місці, будь це басейн, сауна або пляж.

 

10. Забезпечте самостійність дитини

你們的笑容, Your Smile

У багатьох областях скандинави воліють давати дітям свободу: від самостійної гри до прогулянки. Дітям дозволяють робити дрібну роботу по дому, наприклад мити посуд. Так, ймовірно, дитина не зробить це так само добре, як мама, але зате вона зробить це сама. Це маленька, але самостійність. Свобода і довіра з боку батьків виховують в дітях почуття відповідальності.

 

11. Навчайте берегти зуби з дитинства

Elsa

Тут скандинави відзначилися прагматичним підходом: чим здоровіше зуби в дитинстві, тим менше грошей доведеться витрачати на них в дорослому віці.

Так, в Швеції розроблені спеціальні державні програми стоматологічного обслуговування дітей; придумані різного роду розважальні прийоми, щоб малюк лікував зуби без страху, а батьки роблять все можливе, щоб їх малюк правильно за ними доглядав.

 

Джерело – osvitanova.com.ua