Психологія

5 способів розвинути емпатію у дітей

Емпатія здатність однієї людини, співпереживати іншій. Вона не притаманна дитині при народженні, а розвивається при взаємодії з іншими людьми. Маленька дитина не здатна виявляти співчуття по відношенню до іншої людини, і тому дитина може кричати, коли болить голова у мами, чи не замислюватися про почуття іншої дитини, відбираючи лопатку і т.п. При цьому батьки задаються питанням, чому їхня дитина абсолютно не співпереживає іншим. А деякі батьки, навіть замислюються про те, а не відстає їх дитина в розвитку?
Чи повинні при цьому батьки сприяти розвитку емпатії у своєї дитини, або здатність співпереживати з’явиться без їхнього втручання?
Розвиток емпатії у дітей один з основних моментів психологічного виховання, який вимагає уважного ставлення з боку батьків.
Уже років з трьох дитині необхідно закладати розуміння проблем оточуючих, адже саме в цьому віці відбувається первісне становлення соціальних норм.

Але як розвинути емпатію у дітей? Є багато різних способів, але ми виділимо 5 з них:
1. ГУЛЯЄМО Й ОПИСУЄМО: Підіть на прогулянку і подивіться на людину, наприклад, у сірому жакеті (або в чомусь на ваш вибір). Після того як ви розглянете людину, решту прогулянки спробуйте описати її саму чи її життя, спираючись на побачений зовнішній вигляд.
2. МАЛЮЄМО: На аркуші паперу намалюйте обличчя з виразом радості, гніву, горя або інших емоцій, а потім намалюйте те, що може викликати ці емоції.
3. ГРАЄМО: Гра “Почуття тижня”. Оберіть почуття, намалюйте або напишіть на невеликому папірці та прикріпіть його на холодильник. Потім протягом усього тижня просіть свою дитину називати вголос це почуття, коли вона помітить його в собі чи в інших.
4. ВИВЧАЄМО ЖЕСТИ: Станьте перед дзеркалом. Сховайте руки за спиною і говоріть. Потім замовкніть і спробуйте показати жестами те саме, про що ви говорили. (Цю вправу можна виконувати вдвох: один говорить, а другий показує те, що говорить перший.)
5. ДИВИМОСЯ КІНО БЕЗ ЗВУКУ: Увімкніть улюблений фільм (або мультфільм) дитини й вимкніть звук. Обговоріть вирази обличчя героїв, які ви помітите: що вони означають і чому герої так почуваються.

Уривок з книги Міка Вікінга “Маленька книга Люке. Секрети найщасливіших людей світу”

 

Джерело – НеБийДитину